دبیرکل سازمان ملل از اسرائیل و غزه خواست به احترام عید فطر فورا درگیری‌ها را پایان دهند | ایران اینترنشنال

دبیرکل سازمان ملل از اسرائیل و غزه خواست به احترام عید فطر فورا درگیری‌ها را پایان دهند

در پی ادامه درگیری‌ها میان اسرائیل و غزه و بالا رفتن آمار کشته‌شدگان غیرنظامیان در هر دو منطقه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در توییتی از اسرائیل و غزه خواست به احترام عید فطر فورا درگیری‌های خود را متوقف کرده و تنش‌ها را کاهش دهند.

گوترش گفت در این درگیری‌های تعداد بسیار زیادی «غیرنظامی بی‌گناه» کشته شده و ادامه این تنش تنها به تشدید افراط‌گرایی در منطقه منجر می‌شود.

پیش از آن، گوترش در تماسی با ولادیمیر پوتین، رییس‌ جمهوری روسیه، بر لزوم پایان دادن به خشونت‌ میان فلسطینیان و اسرائیل تاکید کردند.

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس، نیز در تماسی با تور ونسلند، نماینده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، درباره «آخرین تحولات سیاسی» گفت‌وگو کردند. سازمان ملل با همکاری قطر و مصر در تلاش است تا بین اسرائیل و غزه آتش‌بس برقرار کند.

شورای امنیت سازمان ملل قصد دارد روز یکشنبه درباره درگیری‌های اسرائیل و غزه نشستی را برگزار کند. سومین نشست این شورا که قرار بود روز جمعه برگزار شود، با مخالفت آمریکا لغو شده بود. واشینگتن دلیل این تعویق را فرصت دادن به فعالیت‌های دیپلماتیک خواند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد نیز از شورای امنیت خواست که حملات راکتی مداوم از غزه را محکوم کرده و از حق دفاع اسرائیل حمایت کند. او همچنین افزود حماس که توسط ایران حمایت می‌شود، مسئول این حملات خونین است.

جو بایدن نیز خواستار کاهش خشونت در خاورمیانه همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در غزه شد و گفت که انتظار دارد گفت‌وگوهای بیشتری با رهبران این منطقه داشته باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران خواستار پایان درگیری‌های اسرائیل و غزه شد و تاکید کرد حمله‌های راکتی از غزه باید متوقف شود.

بلینکن ضمن ابراز نگرانی شدید از درگیری‌های خیابانی شهروندان عرب‌تبار و یهودی اسرائیل در شهرهای مختلف این کشور تاکید کرد فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها باید از آزادی، امنیت، عزت و رفاه برابر برخوردار باشند. 

تازه چه خبر؟
مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، «جونتینت»، سالروز لغو برده‌داری در ایالات متحده، در ۱۹ ژوئن، ۲۹ خرداد...More
جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه، به‌طور رسمی توماس نایدس، معاون سابق وزیر خارجه در زمان دولت باراک اوباما، را به‌عنوان نامزد...More
دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان گفت که با ادامه خاموشی‌ها و قطع برق در بخش صنعت، برای ژنراتور بازار سیاه تشکیل شده است. امیرمهدی مرادی، دبیر انجمن...More
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More