دانشگاه آکسفورد اعلام کرد واکسن کرونا تولیدی‌اش ۷۰ درصد اثربخشی دارد | ایران اینترنشنال

دانشگاه آکسفورد اعلام کرد واکسن کرونا تولیدی‌اش ۷۰ درصد اثربخشی دارد

 

دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی «آسترازنکا» اعلام کردند نتایج مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن تولیدی‌شان برای کرونا نشان می‌دهد این واکسن به طور متوسط دارای ۷۰ درصد اثربخشی است.

پیش از این و در هفته‌های اعلام شد که دو واکسن «فایزر» و «مدرنا» دارای اثربخشی بیش از ۹۰ درصد هستند. با این حال اعلام شده است که واکسن تولیدی آکسفورد/آسترازنکا شرایط نگهداری و توزیع آسان‌تری دارد.

شرکت آسترازنکا روز دوشنبه سوم آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد که اثربخشی ۷۰ درصدی نتیجه اولیه آزمایش‌های بالینی در سطح گسترده در بریتانیا و برزیل است.

بنابر بیانیه آسترازنکا، هیچ یک از شرکت‌کنندگان در آزمایش‌ها عوارض جدی از خود نشان ندادند و بستری نشدند.

نتایج این مرحله بر اساس آزمایش‌های بالینی بر روی ۲۰ هزار نفر است که از این میان فقط ۱۳۱ نفر به کرونا مبتلا شدند.

همچنین، با استفاده از دوزهای مختلف این واکسن، اثربخشی آن تا ۹۰ درصد افزایش می‌یابد. به نوشته بیانیه این شرکت دارویی، کسانی که نیم دوز واکسن دریافت کردند و یک ماه بعد یک دوز دیگر به آن‌ها داده شد اثربخشی واکسن در آن‌ها ۹۰ درصد بود.

اما این اثربخشی برای دسته دیگری از اشخاص که با فاصله یک ماه، دو دوز واکسن را دریافت کردند، ۶۲ درصد بوده است.

آزمایشگاه داروسازی آسترازنکا جزییات بیشتری درباره این تفاوت اثربخشی در این دو گروه از شرکت‌کنندگان در آزمایش‌ها ارائه نکرده است.

اما پیشتر در مجله پزشکی لانست اعلام شده بود کسانی که بالای ۷۰ سال دارند به این واکسن واکنش ایمنی مثبتی نشان داده‌اند. 

آسترازنکا اعلام کرد که به زودی نتایج اولیه آزمایش‌های خود را برای دریافت اولین مجوزها به دولت بریتانیا ارائه خواهد کرد.

پاسکال سوریوت، مدیرعامل این شرکت در این بیانیه تاکید کرد که به لطف یک «شبکه توزیع آسان» واکسن «در سراسر جهان در دسترس خواهد بود».

شرکت آسترازنکا اضافه کرده که فورا برنامه ساخت سه میلیارد دوز از این واکسن را پیش خواهد برد و این مقدار در سال ۲۰۲۱ در دسترس خواهد بود.

مت هانکوک، وزیر بهداشت بریتانیا در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز، از این خبر ابزار خرسندی کرد و آن را «امیدوارکننده» خواند.

او با این حال گفت بر ضرورت بررسی این واکسن از سوی آژانس تنظیم مقررات محصولات پزشکی و مراقبت از سلامت بریتانیا تاکید کرد و گفت: «استفاده از این واکسن که اینجا تولید شده، بسیار آسان‌تر از واکسن فایزر است که باید در دمای منفی ۷۰ درجه نگهداری شود.»

تازه چه خبر؟
امارات متحده عربی شرط سنی دریافت واکسن کرونا را دو سال کاهش داد و اعلام کرد برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال این کشور واکسن تهیه شده است. امارات...More
رییس جدید دفتر جو بایدن اعلام کرد رییس جمهور منتخب آمریکا در اولین ساعات پس از ادای سوگند و آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، چند فرمان جنجالی دونالد ترامپ...More
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به اظهارات اخیر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره ایران، او را به حمایت از کسانی که...More
محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پارک ملی گلستان خبر داد. به گزارش ایسنا، کنعانی روز یکشنبه ۲۸ دی ‌ماه به...More
الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. ناوالنی روز چهارشنبه...More