دادگاه آمریکا

دادگاهی در آمریکا به فرمان منع سفر ترامپ مشروعیت اجرایی داد

 

یک دادگاه استیناف در کالیفرنیای آمریکا روز دوشنبه ۲۲ آبان به فرمان دونالد ترامپ مبنی بر منع سفر اتباع برخی از کشورهای مسلمان به آمریکا اجازه اجرایی شدن داد.

به گزارش رویترز سه قاضی در دادگاهی در سان‌فرانسیسکو رای دادگاه قبلی درمسدود‌کردن فرمان رئیس‌جمهور را ملغی کردند. رای این دادگاه به این معنی است که از این پس شهروندان ایران، لیبی، سومالی، چاد، سوریه و یمن از سفر به آمریکا منع خواهند شد.

 

 

این قانون البته شامل کسانی که دارای پیوندهای خانوادگی در آمریکا بوده و یا به طور مستدل مشغول تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا هستند، نمی‌شود.

فرمان منع سفر دونالد ترامپ در ایالت‌هایی همچون «هاوایی» مسدود شده است. دادستان عمومی این ایالت «شین» در واکنش به رای دادگاه سان‌فرانسیسکو اظهار داشت که خوشحال است که این دادگاه حداقل به پیوندهای خانوادگی در رای صادره توجه ویٰژه کرده است.

ترامپ استدلال کرده است که این فرمان برای حفاظت از آمریکا در برابر تروریست‌‌های اسلامی لازم است.  

منتقدان این فرمان اما از آن به قانون «منع مسلمانان» یاد کرده و اجرای آن را در تضاد با قانون اساسی ایالات متحده‌ آمریکا می دانند. به همین دلیل دادگاهی در ماریلند این فرمان را مسدود کرده است. این رای البته قرار است در نشستی دیگر به بحث گذاشته شود.

اختلاف‌نظرها بر سر فرمان جنجالی منع سفر شهروندان برخی از کشورهای مسلمان ادامه خواهد داشت و معلوم نیست این امرظاهرا سیاسی شده چگونه زندگی هزاران شهروند را تحت الشعاع خودش قرار خواهد داد.