دادستان کل آمریکا مقابل کمیسیون قضائی سنا قرار گرفت | ایران اینترنشنال

دادستان کل آمریکا مقابل کمیسیون قضائی سنا قرار گرفت

ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت مقابل کمیسیون امور قضایی سنای این کشور حاضر شد و به سوالاتی درباره مدیریت گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه بررسی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پاسخ داد.

بار از سوی دموکرات‌های آمریکایی به ارائه یک نسخه سانسورشده از گزارش مولر و جلوگیری از اجرای عدالت در این زمینه متهم شده است.

وزیر دادگستری آمریکا اولین نفر از اعضای دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور است که در زمینه نتایج این پرونده مورد سوال قرار می‌گیرد.

او پیشتر مقابل کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان قرار گرفته بود که بر خلاف سنای آمریکا، اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند.

لیندسی گراهام، رئیس جمهوری‌خواه کمیسیون قضائی سنا در ابتدای جلسه روز چهارشنبه گفت که گزارش مولر نشان می‌دهد که کنگره آمریکا باید بر موضوع مداخله خارجی در انتخابات آینده ریاست جمهوری که قرار است سال ۲۰۲۰ برگزار شود، متمرکز شود.

او گفت: آنچه من از این گزارش نتیجه می‌گیرم، این است که ما کارهای زیادی برای دفاع از دموکراسی‌مان مقابل روسیه یا دیگر کشورها باید انجام دهیم.

دیان فاینشتاین، سناتور دموکرات با انتقاد از نسخه سانسورشده گزارش مولر گفت علی‌رغم اظهاراتی که می‌شود، گزارش مولر دارای شواهدی قابل توجه است.

چند ساعت پیش از جلسه کمیسیون قضائی سنا، روزنامه واشنگتن‌پست نامه‌ای از مولر منتشر کرد که اواخر ماه مارس به دادستان کل آمریکا ارسال شده بود.

او در این نامه از اینکه گزارشش خلاصه شده بود، شکایت کرده و نوشته بود که این خلاصه چهار صفحه‌ای ماهیت و نتایج تحقیقات او را به‌طور کامل بیان نمی‌کند.

مولر نوشته که در حال حاضر در افکار عمومی آمریکا در این زمینه همچنان ابهام وجود دارد.

پیشتر ویلیام بار، دادستان کل آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که رابرت مولر در طول ۲۲ ماه تحقیق، در ۱۰ مورد احتمال ممانعت از اجرای عدالت دونالد ترامپ را بررسی کرده و او را بی‌گناه شناخته است.

او در این کنفرانس که پیش از انتشار گزارش رابرت مولر برگزار شد، گفت که بخش‌هایی از این گزارش بیش از۴۰۰ صفحه‌ای برای ارائه به کنگره آمریکا و عموم جامعه این کشور «سیاه» شده، چون «محرمانه تلقی شده‌اند».

برابر قوانین دادستانی آمریکا، بازرس ویژه می‌بایست گزارش را تقدیم به دادستان این کشور می‌کرد تا دادستان تصمیم بگیرد چه بخش‌هایی در اختیار نمایندگان مردم یا جامعه قرار گیرد.

تازه چه خبر؟
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More
در ادامه تقابل روسای جمهور ترکیه و فرانسه پس از ترور یک معلم فرانسوی از سوی یک مسلمان، رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست خرید کالاهای ساخت...More
مقام‌های اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه از «شناسایی و خنثی کردن» طرح حمله به یک کنسولگری و دیپلمات‌های این کنسولگری در اربیل خبر دادند. در اطلاعیه...More
در ادامه واکنش‌های مقام‌های جمهوری اسلامی به کشته شدن مهرداد سپهری، مرد جوانی که در شهرک حجت مشهد هنگام بازداشت به تیرکی بسته شد و بارها با شوکر و...More
حسن قالیباف، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، می‌گوید ۱۳ هزار میلیارد تومان سهام عدالت «که عمدتا قشر مستضعف هستند» در بازار بورس فروخته شده است...More