دادستان کل آمریکا مقابل کمیسیون قضائی سنا قرار گرفت | ایران اینترنشنال

دادستان کل آمریکا مقابل کمیسیون قضائی سنا قرار گرفت

ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت مقابل کمیسیون امور قضایی سنای این کشور حاضر شد و به سوالاتی درباره مدیریت گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه بررسی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پاسخ داد.

بار از سوی دموکرات‌های آمریکایی به ارائه یک نسخه سانسورشده از گزارش مولر و جلوگیری از اجرای عدالت در این زمینه متهم شده است.

وزیر دادگستری آمریکا اولین نفر از اعضای دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور است که در زمینه نتایج این پرونده مورد سوال قرار می‌گیرد.

او پیشتر مقابل کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان قرار گرفته بود که بر خلاف سنای آمریکا، اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند.

لیندسی گراهام، رئیس جمهوری‌خواه کمیسیون قضائی سنا در ابتدای جلسه روز چهارشنبه گفت که گزارش مولر نشان می‌دهد که کنگره آمریکا باید بر موضوع مداخله خارجی در انتخابات آینده ریاست جمهوری که قرار است سال ۲۰۲۰ برگزار شود، متمرکز شود.

او گفت: آنچه من از این گزارش نتیجه می‌گیرم، این است که ما کارهای زیادی برای دفاع از دموکراسی‌مان مقابل روسیه یا دیگر کشورها باید انجام دهیم.

دیان فاینشتاین، سناتور دموکرات با انتقاد از نسخه سانسورشده گزارش مولر گفت علی‌رغم اظهاراتی که می‌شود، گزارش مولر دارای شواهدی قابل توجه است.

چند ساعت پیش از جلسه کمیسیون قضائی سنا، روزنامه واشنگتن‌پست نامه‌ای از مولر منتشر کرد که اواخر ماه مارس به دادستان کل آمریکا ارسال شده بود.

او در این نامه از اینکه گزارشش خلاصه شده بود، شکایت کرده و نوشته بود که این خلاصه چهار صفحه‌ای ماهیت و نتایج تحقیقات او را به‌طور کامل بیان نمی‌کند.

مولر نوشته که در حال حاضر در افکار عمومی آمریکا در این زمینه همچنان ابهام وجود دارد.

پیشتر ویلیام بار، دادستان کل آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که رابرت مولر در طول ۲۲ ماه تحقیق، در ۱۰ مورد احتمال ممانعت از اجرای عدالت دونالد ترامپ را بررسی کرده و او را بی‌گناه شناخته است.

او در این کنفرانس که پیش از انتشار گزارش رابرت مولر برگزار شد، گفت که بخش‌هایی از این گزارش بیش از۴۰۰ صفحه‌ای برای ارائه به کنگره آمریکا و عموم جامعه این کشور «سیاه» شده، چون «محرمانه تلقی شده‌اند».

برابر قوانین دادستانی آمریکا، بازرس ویژه می‌بایست گزارش را تقدیم به دادستان این کشور می‌کرد تا دادستان تصمیم بگیرد چه بخش‌هایی در اختیار نمایندگان مردم یا جامعه قرار گیرد.

تازه چه خبر؟
حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با تاکید براینکه افزایش مصرف برق نسبت به سال گذشته باعث قطعی برق در شبکه شده است، گفت که شرکت ملی گاز...More
مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد که شدت آلودگی‌هوا در برخی مناطق کلانشهر اصفهان با شاخص ۲۴۲ از وضعیت قرمز به...More
جو بایدن با هدف به کارگیری کل دولت فدرال برای مقابله با تغییرات اقلیمی در داخل و خارج از آمریکا چند فرمان اجرایی را به امضا رساند. از جمله اقداماتی...More
پاساژ کورپە واقع خیابان فردوسی سنندج در نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه دچار آتش‌سوزی شد و بخشی از این پاساژ در آتش سوخت. در نخستین ساعات بامداد پنج‌...More
لیندا توماس‌-گرینفیلد، نامزد تصدی پست «نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد»، در جلسه تایید صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی سنا گفت: دولت بایدن...More