خاوری غیابی محاکمه می‌شود | ایران اینترنشنال

خاوری غیابی محاکمه می‌شود

 

«محمودرضا خاوری»، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران و  یکی از متهمان اصلی پرونده موسوم به «فساد بزرگ بانکی»، روز سه شنبه ۳۰ آبان در دادگاه انقلاب اسلامی به صورت غیابی محاکمه می‌شود.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران در گفت‌وگو با فارس،  اتهام خاوری را «اخلال در نظام اقتصادی و پولی و بانکی» ایران ذکر کرده است.

اسماعیلی از عدم ضرورت حضور سایر متهمان مرتبط با این پرونده در دادگاه فردا خبر داده و گفت:«اظهارات سایر متهمان قبلا اخذ شده و مستندات کافی در این پرونده به طور واضح و روشن موجود است. بنابراین ضرورتی برای حضور سایر متهمان نیست. »

رئیس کل دادگستری استان تهران در مورد محکومیت خاوری با توجه به عدم حضور وی در ایران تاکید کرد: «ما هیچگاه امیدی به همکاری کشورهای غربی نداریم اما در این پرونده قطعا یک سری محکومیت‌های مالی هم تعیین می‌شود که بر اساس اموال و دارایی‌هایی که ممکن است خاوری در ایران داشته باشد، از طریق ضبط این اموال محکومیت مالی اعمال خواهد شد.»

رسانه‌های داخلی ایران، شهریور سال ۱۳۹۰ از کشف «فسادی بزرگ» در شبکه بانکی خبر دادند و نام «مه‌آفرید امیرخسروی» در ارتباط با این خبر مطرح شد.

در این پرونده نام مدیران وقت بانک‌های ملی و صادرات هم مطرح بود.

در پی این خبر، تعدادی از متهمان این پرونده از سوی نهادهای امنیتی و قضایی بازداشت شدند.  پس از برگزاری جلسات متعدد دادگاه، چهار نفز از متهمان این پرونده، از جمله مه‌آفرید امیرخسروی به اعدام  و ۲ نفر نیز  به حبس ابد و سایر متهمان این پرونده  نیز به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند.

این پرونده به «پرونده فساد ۳هزار میلیاردی» معروف شد و محمود رضا خاوری که پیش‌تر از مدیران بانک ملی ایران بود در پرونده فساد سه هزار میلیاردی بارها نام وی مطرح شد.

ایسنا در مورد وی نوشت که بسیاری از رسانه‌ها از این مرد با عناوین  «هزار چهره»،‌ «مدیرعامل فراری»‌ یاد کرده‌اند وی کانادا را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کرد و بارها بازگشت و محاکمه وی مورد سوال خبرنگاران داخلی ایران  از مقامات قضایی قرار گرفت. این در حالی بود که مقامات قضایی ایران همواره اعلام می‌کردند که از طریق پلیس اینترپل در صدد بازگرداندن محمودرضا خاوری به کشور هستند.

 

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More