خاموشی ایستگاه‌های پایش هسته‌ای پس از آزمایش هسته‌ای اخیر روسیه

لاسینت زربو، مدیر سازمان پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای، به روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال گفت دو ایستگاه پایش هسته‌ای روسیه پس از انفجاری که احتمالا مربوط به آزمایش موشک هسته‌ای اوایل ماه جاری بوده «خاموش شده‌اند». 

زربو در ایمیلی به وال‌استریت ژورنال نوشت دو روز پس از انفجار مذکور، ایستگاه‌های پایش در دو شهر کیروف و دونبا با «مشکلات ارتباطی و شبکه‌ای» مواجه شدند.

به نوشته این روزنامه، روسیه توضیحات شفافی درباره انفجاری که در یک پایگاه نظامی در منطقه آرخانگلسک رخ داد، ارائه نکرده است. 

سازمان انرژی اتمی روسیه (روس‌اتم) صرفا در گزارشی اعلام کرد پنج کارگر در انفجار یک موتور راکت کشته شده‌اند. 

روزنامه گاردین نیز گزارش داد که میزان رادیواکتیویته در شهر سورودوینسک واقع در نزدیکی پایگاه نظامی به مدت یک ساعت پس از وقوع انفجار به ۲۰ برابر بیشتر از حد نرمال افزایش یافته بود. 

به نوشته رسانه‌ها، ساکنین مناطق نزدیک به پایگاه برای کاهش تاثیر ناشی از رادیواکتیویته، به مصرف ید روی آورده‌اند. 

دو روز پس از وقوع انفجار، روس‌اتم اعلام کرد که انفجار حین آزمایش‌های یک «منبع قدرت ایزوتوپ هسته‌ای» بر روی یک سکوی دریایی رخ داده که طی آن پنج مهندس هسته ای جان باخته‌اند.

در همین راستا، نشریه فوربس گزارش داد گمانه‌زنی‌ها نسبت به اینکه هنگام انفجار روسیه دقیقا در حال آزمایش چه چیزی بوده، شدت گرفته است.

به نوشته این نشریه، یک نظریه حاکی از آزمایش یک «اَبَر اژدر» با قدرتی ۳۰ برابر بیشتر از اژدرهای سنگین‌وزن زیردریایی است. 

فوربس نوشت: «این اژدر که از یک زیردریایی بزرگ و احتمالا تحت حفاظت یک کلاهک یخی قطبی پرتاب شده، برد نامحدودی دارد. روسیه مدعی است این اژدر تا چنان عمقی قادر به پیشروی است که عملا هیچ‌یک از سلاح‌های موجود توان مقابله با آن را ندارند.» 

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در واکنش به این موضوع در حساب توییتری خود نوشت آمریکا از فناوری پیشرفته‌تری برخوردار است.

 

تازه چه خبر؟
بخش خدمات امنیتی پلیس نروژ از دو پژوهشگر ایرانی دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ (ان تی ان یو) بازجویی کردە است. پلیس مظنون به همکاری این دو پژوهشگر...بیشتر بخوانید
ژنرال فرانسوا لوکوانتر، رییس ستاد نیروهای مسلح فرانسه گفت: «قاسم سلیمانی قدیس نبود، او یک آشوبگر واقعی و یک فرد بسیار موثر در بی‌ثبات‌سازی منطقه به...بیشتر بخوانید
بررسی تصاویر مربوط به حضور علی خامنه‌‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در نماز جمعه هفته گذشته تهران نشان می‌دهد پزشک مخصوص او در صف اول نماز جمعه در کنار دو...بیشتر بخوانید
وکیل مدافع فریبا عادل‌خواه و رولان مارشال،‌ دو تبعه فرانسوی زندانی در ایران،‌ اعلام کرد مسئولان زندان اوین از ملاقات آن‌ها به دلیل عدم ثبت عقدشان در...بیشتر بخوانید
سها مرتضایی،‌ دانشجوی ستاره‌دار دانشگاه تهران،‌ با قرار وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شد. مرتضایی روز چهارشنبه دوم بهمن‌ماه پس از ۶۶ روز حبس با...بیشتر بخوانید