حمله هکرهای یک دولت خارجی به خزانه‌داری آمریکا | ایران اینترنشنال

حمله هکرهای یک دولت خارجی به خزانه‌داری آمریکا

خبرگزاری رویترز گزارش داد که هکرها از طریق ایمیل‌های خزانه‌داری ایالات متحده برای یک دولت خارجی جاسوسی می‌کردند و این جاسوسی سایبری چنان گسترده بوده که منجر شد روز شنبه جلسه شورای امنیت ملی در کاخ سفید تشکیل شود.

منابع آگاه به این خبرگزاری گفته‌اند که هکرهای تحت حمایت یک دولت خارجی بر ارسال و دریافت ایمیل‌های داخلی در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده و نهاد تصمیم‌گیری در مورد سیاست اینترنت و ارتباطات از راه دور، دسترسی پیدا کرده بودند.

سه منبع به رویترز گفته‌اند که در نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده این نگرانی وجود دارد که هکرهایی که خزانه‌داری و اداره ارتباطات و اطلاعات ملی وزارت بازرگانی را هدف قرار دادند، از ابزاری مشابه برای ورود به سایر سازمان‌های دولتی نیز استفاده کرده باشند. این منابع توضیحی درباره اینکه احتمالا کدام سازمان های دیگر هدف قرار گرفته است ندادند.

همزمان، الن ناکاشیما خبرنگار بخش امنیت ملی روزنامه واشنگتن‌پست هم در اکانت توییتری خود خبر داد که «گروه هکر روسی ای‌پی‌تی۲۹ پشت حملات جاسوسی گسترده‌ای است که خزانه داری آمریکا را هدف قرار داده است.»

جان اولیوت سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا  درباره این موضوع گفته است: «دولت آمریكا از این گزارش‌ها آگاه است و ما تمام اقدامات لازم برای شناسایی و اصلاح مشكلات احتمالی مربوط به این وضعیت را انجام می‌دهیم.»

یکی از منابع  رویترز گفت: «این اتفاق بسیار جدی است و منجر به تشکیل جلسه شورای امنیت ملی در کاخ سفید در روز شنبه شد.»

در حالی که مقامات در مورد اطلاعات به سرقت رفته تحقیق می کنند و می‌خواهند بدانند که چه اطلاعاتی به سرقت رفته و برای چه مواردی استفاده خواهد شد، این نقض یک چالش اساسی برای دولت جدید جو بایدن، رییس جمهور منتخب خواهد بود. این غیرعادی نیست اگر که تحقیقات سایبری در مقیاس وسیع، ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول انجامد.

یکی از منابع رویترز در این‌باره گفت: «این ماجرا بسیار بزرگتر از یک نهاد است.این یک کارزار جاسوسی سایبری بسیار گسترده است که دولت ایالات متحده و منافع آن را هدف قرار داده است.»

هکرها به نرم افزارهای آفیس دفتر اداره مخابرات و اطلاعات ملی، نفوذ کرده‌اند و منابع گفتند که ایمیل‌های کارکنان این آژانس ماه‌ها توسط هکرها کنترل می‌شده است. سخنگوی مایکروسافت در اینباره اظهار نظری نکرد.

هکرها «بسیار حرفه‌ای» بودند و توانسته‌اند مرحله کنترل احراز هویت پلت فرم مایکروسافت را فریب دهند. منبع دیگری در این باره گفت: «این یک اتفاق در سطح ملی است. ما فقط نمی‌دانیم چه شده است.»

دامنه این حادثه نامشخص است. تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی است و طبق گفته سه منبعی که با این موضوع آشنا هستند ، گروه بزرگی از آژانس‌های فدرال از جمله اف‌بی‌آی را درگیر می‌کند.

سخنگوی آژانس امنیت سایبری در این‌باره گفت که آنها « از نزدیک در حال همکاری با شبکه های دولتی هستند و در حالی که برای شناسایی و کاهش هرگونه مشکل تلاش می‌کنند ، به نهادهای آسیب دیده نیز کمک فنی می رسانند.»

اف‌بی‌آی و آژانس امنیت ملی ایالات متحده هنوز به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده‌اند.برخی شواهد وجود دارد که لو رفتن نامه‌های الکترونیکی در اداره مخابرات و اطلاعات ملی به تابستان امسال برمی گردد، هرچند که به گفته یک مقام ارشد، به تازگی کشف شده است.

اداره مخابرات و اطلاعات ملی از جمله گروهی از نهادهای آمریکایی بود که در تلاش دولت ترامپ برای ممنوع کردن برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی چینی تیک‌تاک و وی‌چت نقش داشت. دولت ترامپ گفته است چنین برنامه‌هایی تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می‌شوند اما  شرکت‌های چینی این ادعا را رد می‌کنند. 

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More