حمله مرگبار نیروهای امنیتی به معترضان عراق پس از عقب‌نشینی هواداران صدر | ایران اینترنشنال

حمله مرگبار نیروهای امنیتی به معترضان عراق پس از عقب‌نشینی هواداران صدر

چند ساعت پس از اعلام حمایت نکردن مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه در عراق، از اعتراض‌های ضددولتی در این کشور، نیروهای امنیتی به اصلی‌ترین مرکز تجمع معترضان در بغداد و دیگر شهرهای جنوبی این کشور حمله کردند و بر اساس آخرین گزارش‌ها تاکنون چهار معترض کشته شدند.

منابع بیمارستانی و امنیتی عراق، روز شنبه پنجم بهمن، به خبرگزاری رویترز گفتند دست‌کم یک معترض در بغداد و سه نفر در شهر ناصریه در جنوب کشور، در حمله نیروهای امنیتی کشته و دست‌کم ۳۴ معترض در بغداد و شش معترض دیگر در ناصریه زخمی شده‌اند. 

پلیس عراق به سوی معترضان گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور شلیک کرد.

در بغداد، درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی پس از آن روی داد که پلیس تلاش کرد چادرهای معترضان در نزدیکی میدان تحریر را جمع‌ کند.

پیشتر در روز جمعه، هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر در بغداد تظاهرات کردند و برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق شعار دادند. اما پس از این که صدر اعلام کرد دیگر نه حامی تظاهرات ضددولتی در عراق است و نه با آن مخالفت می‌کند، شامگاه جمعه هواداران او محل اعتراض‌ها را ترک کردند.

منابع امنیتی به رویترز گفتند که نیروهای امنیتی عراق تلاش داشتند که با خروج هواداران صدر، معترضان بار دیگر در این محل تجمع نکنند.

در شهر بصره، در جنوب عراق نیز نیروهای امنیتی با یورش شبانه به محل اعتراض‌ها، ۱۶ معترض را بازداشت کردند.

به نظر می‌رسد که حمله نیروهای عراقی به معترضان برای پایان دادن به اعتراض‌ها این کشور است که طی ماه‌های گذشته ادامه داشته است.

جنبش اعتراضی مردم عراق که خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام است، پس از فروکش کردن تنش میان ایران و آمریکا بار دیگر در روزهای اخیر اوج گرفته بود. اما تجمع هواداران صدر در روز جمعه این اعتراض‌ها را تحت الشعاع قرار داد. 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، مطالبات جنبش اعتراضی ضد دولتی عراق، پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در حمله آمریکا در عراق و افزایش احساسات ضدآمریکایی، به مساله دوم حکومت این کشور تبدیل شده است.

با این حال این خبرگزاری همزمان با تظاهرات هواداران صدر، به نقل از یک نوجوان معترض که در یکی از خیابان‌ها مسدود شده بغداد حضور داشت، نوشت: «صدر نماینده ما نیست.»

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More