حمله مجدد اسرائیل به مواضع ایران در جنوب دمشق | ایران اینترنشنال

حمله مجدد اسرائیل به مواضع ایران در جنوب دمشق

ارتش سوریه در نخستین ساعات روز چهارشنبه اعلام کرد اسرائیل منطقه‌ای در حاشیه دمشق را که تصور می‌شود ایران در آن حضور نظامی دارد هدف حمله هوایی قرار داد. این دومین حمله هوایی اسرائیل به سوریه در یک هفته گذشته است.

در بیانیه ارتش سوریه آمده است در حمله هوایی اسرائیل منطقه‌ای راهبردی هدف قرار گرفته که پیش‌تر نیز هدف حمله بوده و فقط خسارت مادی در پی داشته است.

این در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن هشت شبه‌نظامی وابسته به ایران و حزب‌الله لبنان در حمله هوایی به جبل‌المانع در جنوب دمشق خبر داده و پیش‌بینی کرده است با توجه به وخامت حال برخی زخمی‌ها، آمار تلفات بالاتر برود. بنا بر اعلام این سازمان، در این حمله، انبارهای تسلیحات متعلق به سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان و یک مرکز نظامی گروه شبه‌نظامی «مقاومت سوریه برای آزادی جولان» هدف قرار گرفته‌اند.

به گفته منابع نظامی، در این منطقه موشک‌های زمین به هوا برای دفاع از منطقه هم‌مرز با اسرائیل در بلندی‌های جولان مستقر شده‌اند.

اسرائیل حضور فزاینده ایران در بلندی‌های جولان را به چشم تهدیدی راهبردی می‌بیند و بارها تاکید کرده است که آن را تحمل نخواهد کرد.

اسرائیل چهارشنبه هفته گذشته نیز مواضع ایرانی و سوری را هدف حمله هوایی قرار داد که حاوی این پیام بود که از موضع حمله متقابل در مناطق هم‌مرز با سوریه عقب ننشسته است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، اسرائیل در سال جاری ۳۶ بار مناطقی در سوریه را هدف قرار داده است که در جریان این حمله‌ها، ۲۰۶ نیروی نظامی و شبه‌نظامی کشته شده‌اند و فقط ۴۱ نفر از آن‌ها سوری بوده‌اند.

دولت بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، هرگز به حضور نیروهای نظامی ایرانی در جنگ داخلی سوریه اشاره علنی نکرده است و می‌گوید فقط مشاوران نظامی تهران در سوریه حضور دارند.

به عقیده منابع اطلاعاتی غربی، افزایش حمله‌های اسرائیل به سوریه در چند ماه اخیر بخشی از جنگی پنهان با تایید واشینگتن و در راستای سیاستی است که در دو سال گذشته توان و نفوذ نظامی ایران را بدون تشدید درگیری تضعیف کرده است.

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More