حمله حوثی‌ها به «هدف مهمی» در فرودگاه ابها در آستانه خروج از فهرست تروریستی  | ایران اینترنشنال

حمله حوثی‌ها به «هدف مهمی» در فرودگاه ابها در آستانه خروج از فهرست تروریستی 

 

 

سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن گفت آنها «هدف مهمی» را در فرودگاه ابها در جنوب غربی عربستان سعودی مورد حمله قرار دادند.

تلویزیون المسیره روز شنبه ۲۵ بهمن به نقل از سخنگوی حوثی‌ها که مورد حمایت ایران قرار دارند، این حمله را در واکنش به حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن اعلام کرد.

کمی پیشتر ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در بیانیه‌ای که از سوی شبکه تلویزیونی دولتی الاخباریه منتشر شد، اعلام کرد یک پهپاد حاوی مواد منفجره را که حوثی‌ها به سمت فرودگاه ابها فرستاده بودند، رهگیری کرده است.

افزایش حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی در حالی است که دولت جو بایدن اعلام کرده رهبران اصلی حوثی‌ها در فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا باقی خواهند ماند، اما این گروه شبه‌نظامی از این لیست خارج خواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی روز سه‌شنبه آینده خارج خواهند شد.

محمدعلی الحوثی، یک مقام بلندپایه حوثی‌ها در توییتر نوشت که این اقدام آمریکا را «امری مثبت» در نظر می‌گیرند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت قانونی یمن در مقابل شبه‌نظامیان حوثی تشکیل شد.

حوثی‌ها که کنترل شهر صنعا، پایتخت یمن را برعهده دارند، در جنگ با نیروهای دولتی هستند و در ماه‌های اخیر نیز حملات علیه مواضع در عربستان سعودی را شدت بخشیده‌اند.

روزهای یکشنبه و دوشنبه گذشته، ائتلاف به رهبری ریاض اعلام کرد سیستم‌های دفاعی‌اش، چند پهپاد حوثی‌ها را که به سمت سرزمین‌های سعودی در حرکت بودند، نابود کرده است.

همچنین روز چهارشنبه فرودگاه بین‌المللی ابها در هدف حمله حوثی‌ها قرار گرفت و یک هواپیما در زمین دچار آتش‌سوزی شد. همزمان ائتلاف سعودی اعلام کرد دو پهپاد مجهز به بمب‌ این گروه نظامی را ساقط کرد.

شامگاه پنجشنبه نیز ترکی المالکی سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف اعلام کرد که نیروهای مشترک ائتلاف یک فروند موشک بالستیک شبه‌نظامیان حوثی را که از استان صعده یمن برای «هدف قراردادن سیستماتیک و عامدانه غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی در شهر خمیس مشیط در جنوب عربستان سعودی » شلیک شده بود، رهگیری و منهدم کردند.

المالکی تاکید کرد فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف در واکنش به این حملات «با قاطعیت و مطابق قوانین بین‌المللی» برخورد خواهد کرد.

پیش از این در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی هم حوثی‌ها طی یک حمله فرودگاه بین‌المللی ریاض را هدف قرار دادند.

به تازگی شبکه فاکس‌نیوز خبر داد به نسخه‌ای از گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد به شورای امنیت این نهاد دست پیدا کرده که درباره «شواهد فزاینده‌ای» از ارسال سلاح به شورشیان حوثی در یمن از سوی ایران هشدار می‌دهد.

جو بایدن، آمریکا به تازگی در سخنرانی خود درباره سیاست خارجی این کشور، درباره جنگ یمن گفت: «این جنگ باید تمام شود.»

او با این حال با تاکید بر «تهدیدهای نیروهای مورد حمایت ایران در چندین کشور» اضافه کرد: «ما به حمایت و کمک خود از عربستان سعودی ادامه می‌دهیم تا بتواند از تمامیت ارضی و مردم خود دفاع کند.»

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More