حمله حوثی‌ها به «هدف مهمی» در فرودگاه ابها در آستانه خروج از فهرست تروریستی  | ایران اینترنشنال

حمله حوثی‌ها به «هدف مهمی» در فرودگاه ابها در آستانه خروج از فهرست تروریستی 

 

 

سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن گفت آنها «هدف مهمی» را در فرودگاه ابها در جنوب غربی عربستان سعودی مورد حمله قرار دادند.

تلویزیون المسیره روز شنبه ۲۵ بهمن به نقل از سخنگوی حوثی‌ها که مورد حمایت ایران قرار دارند، این حمله را در واکنش به حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن اعلام کرد.

کمی پیشتر ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در بیانیه‌ای که از سوی شبکه تلویزیونی دولتی الاخباریه منتشر شد، اعلام کرد یک پهپاد حاوی مواد منفجره را که حوثی‌ها به سمت فرودگاه ابها فرستاده بودند، رهگیری کرده است.

افزایش حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی در حالی است که دولت جو بایدن اعلام کرده رهبران اصلی حوثی‌ها در فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا باقی خواهند ماند، اما این گروه شبه‌نظامی از این لیست خارج خواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی روز سه‌شنبه آینده خارج خواهند شد.

محمدعلی الحوثی، یک مقام بلندپایه حوثی‌ها در توییتر نوشت که این اقدام آمریکا را «امری مثبت» در نظر می‌گیرند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت قانونی یمن در مقابل شبه‌نظامیان حوثی تشکیل شد.

حوثی‌ها که کنترل شهر صنعا، پایتخت یمن را برعهده دارند، در جنگ با نیروهای دولتی هستند و در ماه‌های اخیر نیز حملات علیه مواضع در عربستان سعودی را شدت بخشیده‌اند.

روزهای یکشنبه و دوشنبه گذشته، ائتلاف به رهبری ریاض اعلام کرد سیستم‌های دفاعی‌اش، چند پهپاد حوثی‌ها را که به سمت سرزمین‌های سعودی در حرکت بودند، نابود کرده است.

همچنین روز چهارشنبه فرودگاه بین‌المللی ابها در هدف حمله حوثی‌ها قرار گرفت و یک هواپیما در زمین دچار آتش‌سوزی شد. همزمان ائتلاف سعودی اعلام کرد دو پهپاد مجهز به بمب‌ این گروه نظامی را ساقط کرد.

شامگاه پنجشنبه نیز ترکی المالکی سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف اعلام کرد که نیروهای مشترک ائتلاف یک فروند موشک بالستیک شبه‌نظامیان حوثی را که از استان صعده یمن برای «هدف قراردادن سیستماتیک و عامدانه غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی در شهر خمیس مشیط در جنوب عربستان سعودی » شلیک شده بود، رهگیری و منهدم کردند.

المالکی تاکید کرد فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف در واکنش به این حملات «با قاطعیت و مطابق قوانین بین‌المللی» برخورد خواهد کرد.

پیش از این در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی هم حوثی‌ها طی یک حمله فرودگاه بین‌المللی ریاض را هدف قرار دادند.

به تازگی شبکه فاکس‌نیوز خبر داد به نسخه‌ای از گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد به شورای امنیت این نهاد دست پیدا کرده که درباره «شواهد فزاینده‌ای» از ارسال سلاح به شورشیان حوثی در یمن از سوی ایران هشدار می‌دهد.

جو بایدن، آمریکا به تازگی در سخنرانی خود درباره سیاست خارجی این کشور، درباره جنگ یمن گفت: «این جنگ باید تمام شود.»

او با این حال با تاکید بر «تهدیدهای نیروهای مورد حمایت ایران در چندین کشور» اضافه کرد: «ما به حمایت و کمک خود از عربستان سعودی ادامه می‌دهیم تا بتواند از تمامیت ارضی و مردم خود دفاع کند.»

تازه چه خبر؟
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More