سه نفر در حمله‌ای «تروریستی» در نیس فرانسه کشته شدند؛ شلیک پلیس به یک مظنون در آوینیون | ایران اینترنشنال

سه نفر در حمله‌ای «تروریستی» در نیس فرانسه کشته شدند؛ شلیک پلیس به یک مظنون در آوینیون

مقام‌های فرانسه اعلام کردند روز پنجشنبه یک فرد چاقو به دست در شهر نیس،‌ واقع در جنوب این کشور،‌ در حالی که فریاد «الله اکبر» سر می‌داد سر یک زن را برید و دو نفر دیگر را نیز به قتل رساند. در شهر آوینیون نیز پلیس یک نفر را به ضرب گلوله از پای درآورد و همزمان عربستان نیز اعلام کرد یک نفر را به اتهام حمله به نگهبان کنسولگری فرانسه در جده بازداشت کرده است.

کریستین استروسی،‌ شهردار نیس،‌ در صفحه توییتر خود نوشت که این فرد با چاقو به افراد درون کلیسای نوتردام و حوالی آن حمله می‌کرد و با شلیک پلیس بازداشت و به بیمارستان منتقل شد.

به گفته شهردار نیس، این مهاجم هنگام حمله و حتی پس از بازداشت مدام فریاد «الله‌ اکبر» سر می‌داده است. 

استروسی از عبارت «فاشیسم اسلامی» برای توصیف این حمله استفاده کرد و خواستار اقدام برای «پاک‌سازی» کشورش از آن شد؛ با این حال هنوز به صورت رسمی اعلام نشده انگیزه مهاجم از حمله شهر نیس چه بوده است.

 

 

اداره دادستانی ضدتروریستی فرانسه نیز اعلام کرد از این نهاد خواسته شده به این حمله رسیدگی کند.

به گفته پلیس و همچنین شهردار،‌ بر اثر این حمله دست‌کم سه نفر کشته و چند تن زخمی شدند. گزارش شده یکی از سه مقتول خادم کلیسا بوده است.

به گزارش رویترز، ماموران پلیس‌ اطراف این محل را مسدود کرده‌اند و آمبولانس و خودروهای آتش‌نشانی نیز در آنجا حاضرند.

نخست وزیر فرانسه که برای توضیح در مورد محدودیت‌های کرونا به پارلمان رفته بود، به دنبال این حمله به وزارت کشور بازگشت تا در جلسه بحران حاضر شود.

شهردار نیس همچنین گفت که امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه،‌ با او تماس تلفنی داشته و احتمالا به آن شهر خواهد رفت.

این حمله کمتر از دو هفته پس از آن اتفاق می‌افتد که یک اسلام‌گرای افراطی در پاریس، سر یک معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتور پیامبر اسلام برید.

ساعتی پس از این حمله، پلیس آوینیون، شهری در ۲۶۰ کیلومتری نیس، اعلام کرد یک مرد را که عابران را با اسلحه تهدید کرده بود به ضرب گلوله از پای درآورده است. بر اساس گزارش رسانه‌های فرانسه این مرد فریاد «الله اکبر» سر داده بود.

از سوی دیگر تلویزیون عربستان سعودی نیز گزارش داد پلیس این کشور یک مرد را که با «شی‌ای تیز» به نگهبان کنسولگری فرانسه در جده بازداشت کرده است.

 

ادامه حواشی قتل معلم فرانسوی

شهردار نیس می‌گوید روش حمله در این شهر با روش قتل معلم فرانسوی در پاریس که حدود دو هفته پیش روی داد همخوانی دارد.

به نوشته رویترز، حمله نیس در حال روی می‌دهد که در ۱۳ روز گذشته موضوع حمله تروریستی به ساموئل پتی، معلم دبیرستانی در حومه پاریس، همچنان بر فرانسه سایه افکنده بود.

مهاجم در آن حمله گفته بود که می‌خواهد پتی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام در یک درس مدنی مجازات کند.

از زمان کشته شدن پتی، مقامات فرانسوی با حمایت بسیاری از شهروندان، حق نمایش کاریکاتور پیامبر اسلام و آزادی بیان را مجددا مورد تاکید قرار دادند و تصاویری در راهپیمایی‌های همبستگی با معلم کشته شده به طور گسترده نمایش داده شد.

از جمله امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، نسبت به اسلام‌گرایی افراطی هشدار داد و از جمله گفت کشورش در برابر تهدید ارزش‌های سکولار، از جمله آزادی بیان و ترسیم کاریکاتور، عقب نخواهد نشست.

این اظهارات موجب واکنش و انتقاد شدید رهبران کشورهای مسلمان طی روزهای گذشته شده است.

ایران،‌ ترکیه و پاکستان از جمله کشورهایی بوده‌اند که فرانسه را مورد انتقاد قرار دادند. علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ در توییترش نشان دادن کاریکاتور پیامبر را «احمقانه» خواند. رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه،‌ نیز که واکنش‌های شدیدتری داشته اکنون گفته «کشورهای غربی با حمله به اسلام می‌خواهند جنگ‌های صلیبی را شروع کنند.»مکرون وعده داد از ارزش‌های سکولار فرانسه در برابر اسلام رادیکال دفاع کند.

تازه چه خبر؟
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More