حمله به کلیسای نیس؛ مهاجم جوانی تونسی بود، مظنون دوم بازداشت شد | ایران اینترنشنال

حمله به کلیسای نیس؛ مهاجم جوانی تونسی بود، مظنون دوم بازداشت شد

مقام‌های فرانسوی جزییاتی از حمله روز پنجشنبه به کلیسایی در نیس که سه کشته برجای گذاشت را اعلام کردند؛ همزمان تونس می‌گوید گزارش‌ها درباره ارتباط مهاجم این حمله با یک گروه تروریستی را بررسی می‌کند.

روز پنجشنبه مردی چاقو به دست با فریادهای «الله اکبر» به کلیسای نوتردام در شهر نیس فرانسه حمله کرد که در پی آن سه نفر کشته و چندین تن زخمی شدند.

پس از آنکه گروهی به نام «المهدی در جنوب تونس» مسئولیت این حمله را برعهده گرفت، مقام‌های تونس اعلام کردند درباره وجود چنین گروهی تحقیق می‌کنند.

خبرگزاری دولتی تونس روز جمعه اعلام کرد که دادستانی این کشور پرونده‌ای را در مرکز مبارزه با تروریسم گشوده و تحقیقات درباره ارتباط احتمالی بین این گروه نامعلوم با حمله نیس آغاز شده است.

در فرانسه نیز رسانه‌ها گزارش داده‌اند ماموران امنیتی یک مرد ۴۷ ساله را که مظنون به تماس با فرد مهاجم، یک روز پیش از انجام حمله، است بازداشت کرده‌اند.

از سوی دیگر ژان‌فرانسوا ریکارد، دادستان ضدتروریسم فرانسه، روز پنجشنبه در نشستی خبری اعلام کرد فرد مظنون به حمله یک شهروند تونسی ۲۱ ساله است که حدود دو ماه پیش از طریق جزیره لامپدوسا به ایتالیا رفت [مسیر پناه‌جویان] و سپس نهم اکتبر به فرانسه آمد.

به گفته این دادستان فرانسوی، این فرد با جراحاتی شدید در حال حاضر در بیمارستان بستری است.

دادستان ضدتروریسم نام مظنون را ذکر نکرد، اما رسانه‌ها به نقل از برخی منابع نام مهاجم را «ابراهیم عیساوی» ذکر کرده‌اند.

ریکار همچنین گفت که این جوان تونسی، هنگام حمله نسخه‌ای از قرآن و همچنین یک چاقو که طول تیغه آن ۱۷ سانتی‌متر بود در دست داشت و دو چاقوی دیگر را نیز در یک ساک گذاشته بود.

به گفته دادستان ضدتروریسم فرانسه، مهاجم با وارد کردن یک «ضربه عمیق به گلو، مثل سربریدن» یک زن ۶۰ ساله را در داخل کلیسا از پای در آورد و سپس یک مرد ۵۵ ساله نیز بر اثر ضربات چاقو به گلویش جان داد.

سومین قربانی یک مرد ۴۴ ساله بود که او نیز بر اثر جراحات وارد شده به گلویش جان باخت. او موفق شده بود از کلیسا فرار کند، اما شدت جراحات او به حدی بود که در نزدیکی کلیسا درگذشت.همزمان ژرالد درمانن، وزیر کشور فرانسه، روز جمعه به محتمل بودن حملات تروریستی دیگری در این کشور اشاره کرد و گفت فرانسه در جنگ با «یک ایدئولوژی اسلامگرا» به سر می‌برد.

برخی از چهره‌های سیاسی فرانسه خواستار تغییر قانون اساسی این کشور برای مبارزه شدیدتر با ایدئولوژی اسلامگرایی در این کشور شده‌اند. برخی از احزاب نیز خواهان سختگیرانه‌تر شدن سیاست‌های مهاجراتی فرانسه هستند.

قرار است روز جمعه نشست شورای دفاع فرانسه با حضور امانوئل مکرون، رییس جمهوری این کشور برگزار شود.

تازه چه خبر؟
دولت اسرائیل پیش‌بینی کرده‌ میزان تجارت این کشور با بحرین در حوزه غیردفاعی در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲۲۰ میلیون دلار خواهد رسید. وزیر صنعت، بازرگانی و...More
حامد قره اوغلانی، دانشجوی دانشگاه «شهید بهشتی»، از سوی سه قاضی دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام‌های سیاسی و امنیتی به بیش از ۱۳ سال زندان و اعدام محکوم...More
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد اسرائیل پشت عملیات کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته برنامه نظامی...More
سپاه پاسداران روز چهارشنبه اعلام کرد یک گروه مسلح سه نفره را در شمال غرب ایران دستگیر کرده است. به گفته قرارگاه «حمزه سیدالشهدا»، نیروی زمینی سپاه...More
شورای نگهبان عصر چهارشنبه مصوبه مجلس درباره افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و احتمال توقف اجرای پروتکل الحاقی را تایید کرد و بلافاصله خبرگزاری فارس گزارش...More