حمایت ۱۵۰ نماینده دموکرات کنگره آمریکا از برنامه جو بایدن برای بازگشت به توافقنامه هسته‌ای با ایران | ایران اینترنشنال

حمایت ۱۵۰ نماینده دموکرات کنگره آمریکا از برنامه جو بایدن برای بازگشت به توافقنامه هسته‌ای با ایران

۱۵۰ نماینده دموکرات کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، حمایت خود را از برداشتن «گام‌های ضروری دیپلماتیک» برای «بازگرداندن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران» و بازگشت «هر دو کشور ایران و آمریکا» به توافقنامه هسته‌ای به عنوان «نقطه آغاز مذاکرات بیشتر» اعلام کردند. 

نمایندگان امضاکننده این نامه در ابتدا ضمن تبریک انتخاب جو بایدن، به عنوان رییس‌جمهور بعدی ایالات متحده از آنچه که تعهد او برای «احیای رهبری و دیپلماسی آمریکایی» خوانده‌اند، استقبال کرده‌اند.

۱۵۰ نماینده دموکرات، سپس با اشاره به مساله ایران نوشته‌اند: «ما معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای متوقف کردن و معکوس کردن برنامه هسته‌ای ایران، کاهش تنش‌ها در منطقه و تسهیل مشارکت دوباره کشورمان در جامعه بین‌المللی است.»

این نمایندگان تاکید کرده‌اند: «ما همگی از سرعت در گام‌های ضروری دیپلماتیک برای بازگرداندن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران و بازگشت هر دو کشور ایران و آمریکا به توافقنامه هسته‌ای به عنوان نقطه آغازین مذاکرات بیشتر حمایت می‌کنیم.»

نمایندگان دموکرات توافق پیشین را برنامه‌ای توصیف کرده‌اند که قبل از خروج «یک‌طرفه» آمریکا از آن، برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده بود، اما به گفته آنها از سال ۲۰۱۹، ایران با افزایش ذخیره اورانیوم و غنی‌سازی با خلوص بالاتر مسیر خود را تغییر داده است.

نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا همچنین افزودند که «نتیجه کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ، رها شدن برنامه هسته‌ای غیرقانونی ایران است، و مقابله با سایر رفتارهای تنش‌زای ایران نیز به طور موثری ناکام مانده و احتمال رویارویی و درگیری خشونت‌آمیز را به شدت افزایش داده است.» آن‌ها اضافه کردند که این سیاست «تحریک‌آمیز»، منجر به افزایش «تنش‌ها و حملات منطقه‌ای» علیه نیروهای آمریکا و شرکای آن و «جسور شدن تندروهای ایرانی» شده است.

این نمایندگان اعلام کردند به این نتیجه رسیده‌اند که «مشارکت دوباره و چندجانبه برای جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای ایران و باز کردن کانال‌های ارتباطی برای بازگشت از این تحولات خطرناک» ضروری است.

نمایندگان دموکرات همچنین تاکید کردند خروج دولت ترامپ از برجام موجب تضعیف تلاش‌های جهانی برای منع گسترش سلاح های هسته‌ای و تضعیف روابط آمریکا با متحدانش و نیز کاهش نفوذ و رهبری آمریکا شده است.

آنها افزودند که حل مشکل سایر فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، مانند حمایت از تروریسم، توسعه موشک‌های بالستیک، نقض حقوق بشر علیه مردم خودش و نگهداری زندانیان سیاسی خارجی از جمله آمریکایی‌ها، به یک دیپلماسی بین‌المللی قوی و هماهنگ نیاز دارد و توافق هسته‌ای مانع از توانایی ما در پرداختن به این فعالیت‌های بی‌ثبات کننده نخواهد شد.

نمایندگان دموکرات، سپس با حمایت از برنامه جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای و «مذاکرات بعدی» نوشته‌اند که درک می‌کنند برای این منظور نیاز به برداشتن گزینشی برخی تحریم‌ها و همچنین اطمینان از تبعیت دقیق ایران از توافقنامه است.

تازه چه خبر؟
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More