حمایت ۱۵۰ نماینده دموکرات کنگره آمریکا از برنامه جو بایدن برای بازگشت به توافقنامه هسته‌ای با ایران | ایران اینترنشنال

حمایت ۱۵۰ نماینده دموکرات کنگره آمریکا از برنامه جو بایدن برای بازگشت به توافقنامه هسته‌ای با ایران

۱۵۰ نماینده دموکرات کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، حمایت خود را از برداشتن «گام‌های ضروری دیپلماتیک» برای «بازگرداندن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران» و بازگشت «هر دو کشور ایران و آمریکا» به توافقنامه هسته‌ای به عنوان «نقطه آغاز مذاکرات بیشتر» اعلام کردند. 

نمایندگان امضاکننده این نامه در ابتدا ضمن تبریک انتخاب جو بایدن، به عنوان رییس‌جمهور بعدی ایالات متحده از آنچه که تعهد او برای «احیای رهبری و دیپلماسی آمریکایی» خوانده‌اند، استقبال کرده‌اند.

۱۵۰ نماینده دموکرات، سپس با اشاره به مساله ایران نوشته‌اند: «ما معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای متوقف کردن و معکوس کردن برنامه هسته‌ای ایران، کاهش تنش‌ها در منطقه و تسهیل مشارکت دوباره کشورمان در جامعه بین‌المللی است.»

این نمایندگان تاکید کرده‌اند: «ما همگی از سرعت در گام‌های ضروری دیپلماتیک برای بازگرداندن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران و بازگشت هر دو کشور ایران و آمریکا به توافقنامه هسته‌ای به عنوان نقطه آغازین مذاکرات بیشتر حمایت می‌کنیم.»

نمایندگان دموکرات توافق پیشین را برنامه‌ای توصیف کرده‌اند که قبل از خروج «یک‌طرفه» آمریکا از آن، برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده بود، اما به گفته آنها از سال ۲۰۱۹، ایران با افزایش ذخیره اورانیوم و غنی‌سازی با خلوص بالاتر مسیر خود را تغییر داده است.

نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا همچنین افزودند که «نتیجه کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ، رها شدن برنامه هسته‌ای غیرقانونی ایران است، و مقابله با سایر رفتارهای تنش‌زای ایران نیز به طور موثری ناکام مانده و احتمال رویارویی و درگیری خشونت‌آمیز را به شدت افزایش داده است.» آن‌ها اضافه کردند که این سیاست «تحریک‌آمیز»، منجر به افزایش «تنش‌ها و حملات منطقه‌ای» علیه نیروهای آمریکا و شرکای آن و «جسور شدن تندروهای ایرانی» شده است.

این نمایندگان اعلام کردند به این نتیجه رسیده‌اند که «مشارکت دوباره و چندجانبه برای جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای ایران و باز کردن کانال‌های ارتباطی برای بازگشت از این تحولات خطرناک» ضروری است.

نمایندگان دموکرات همچنین تاکید کردند خروج دولت ترامپ از برجام موجب تضعیف تلاش‌های جهانی برای منع گسترش سلاح های هسته‌ای و تضعیف روابط آمریکا با متحدانش و نیز کاهش نفوذ و رهبری آمریکا شده است.

آنها افزودند که حل مشکل سایر فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، مانند حمایت از تروریسم، توسعه موشک‌های بالستیک، نقض حقوق بشر علیه مردم خودش و نگهداری زندانیان سیاسی خارجی از جمله آمریکایی‌ها، به یک دیپلماسی بین‌المللی قوی و هماهنگ نیاز دارد و توافق هسته‌ای مانع از توانایی ما در پرداختن به این فعالیت‌های بی‌ثبات کننده نخواهد شد.

نمایندگان دموکرات، سپس با حمایت از برنامه جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای و «مذاکرات بعدی» نوشته‌اند که درک می‌کنند برای این منظور نیاز به برداشتن گزینشی برخی تحریم‌ها و همچنین اطمینان از تبعیت دقیق ایران از توافقنامه است.

تازه چه خبر؟
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More
در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور...More
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More