حسن نصرالله: جنگ با ایران، محدود به ایران نخواهد بود | ایران اینترنشنال

حسن نصرالله: جنگ با ایران، محدود به ایران نخواهد بود

 

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، گفت آمریکا می‌داند که در صورت جنگ با ایران، این جنگ محدود به مرزهای ایران نخواهد شد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان روز جمعه ۱۰ خرداد در مراسم موسوم به «روز قدس» در بیروت گفت که در صورت وقوع جنگ، کل منطقه خواهد سوخت و عربستان و اسرائيل هستند که هزینه آن را می‌دهند.

نصرالله در بخش دیگری از صحبت‌های روز جمعه خود، جنگ میان آمریکا و ایران را نامحتمل دانست و گفت ایران آغازگر جنگ نخواهد بود؛ اما گفت اگر جنگی رخ دهد؛ تمای نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه و منافعشان نابود می‌شود.او اضافه کرد حزب‌الله به اندازه کافی موشک دارد که چهره‌ منطقه را عوض کند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین درباره پیشنهاد دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، برای مذاکره با ایران گفت: «ترامپ باید مدت‌ها منتظر باشد تا کسی از ایران با او تماس بگیرد.»

نصرالله همچنین درباره موقعیت ایران و عربستان  در منطقه گفت: «این ایران است که قدرت اول و بزرگ منطقه است. هستند کسانی که می‌گویند قدرت اول عربستان است. با این حال، خود ترامپ گفته است که اگر هواپیماهای سعودی بدون پشتیبانی ما بلند شوند؛ نمی‌توانند دوباره بر زمین بنشینند. عربستان برای بقای خود به آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی وابسته است.»

رهبر حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تاثیر جنگ احتمالی ایران و آمریکا بر بازارهای نفت گفت:«ترامپ، به خوبی می‌داند که در صورت بروز جنگ، هر بشکه نفت به ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار خواهد رسید و چنین چیزی به معنای شکست او در انتخابات سال ۲۰۲۰ خواهد بود.»

پیش از آغاز سخنان نصرالله، گروهی از نیروهای حزب‌الله در این مراسم رژه نظامی برگزار کردند؛ این مراسم در منطقه شیعه‌نشین ضاحیه در جنوب بیروت برگزار شد.

گروه حزب‌الله لبنان، هر چند در مجلس و دولت این کشور نماینده دارد؛ اما در خارج از لبنان، از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و نیز اتحادیه عرب به عنوان سازمانی «تروریستی» قلمداد می‌شود.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More