حزب حاکم زیمبابوه، موگابه را برکنار کرد/ موگابه استعفا نداد | ایران اینترنشنال

حزب حاکم زیمبابوه، موگابه را برکنار کرد/ موگابه استعفا نداد

در حالی که انتظار می رفت رابرت موگابه، رییس جمهور زیمبابوه  روز یکشنبه ۲۸ آبان  برکناری خود را پذیرفته و  از  ریاست جمهوری کناره‌گیری کند، او در نطقی تلویزیونی که انتظار می‌رفت استعفای خود را اعلام کند سخنرانی بیست دقیقه‌ای خود را بدون اشاره به استعفا به پایان برد.

موگابه در حالی که فرماندهان نظامی در کنارش بودند گفت ریاست کنفرانس حزب خود زانوپی‌اف را که ماه آینده برگزار می‌شود بر عهده خواهد داشت.

این در حالی است که اعلام شده بود که حزب زانوپی‌اف او را از ریاست حزب برکنار کرده و تا ظهر فردا به او مهلت داده استعفایش را اعلام کند وگرنه او را استیضاح خواهد کرد.

اساعاتی پس از اینکه حزب «زانو-پی‎اف» ( ZANU-PF )حزب حاکم زیمبابوه به موگابه،  کمتر  از ۲۴ ساعت،مهلت داد که از قدرت خود کناره‌گیری کند، خبرها پیشتر حاکی از آن بود که او داوطلبانه پذیرفته که کرسی ریاست جمهوری را پس از ۳۷ سال ترک کند.

به گزارش رویترز به رابرت موگابه  تا ظهر روز دوشنبه ۲۹ ابان مهلت داده شده بود تا از سمت ریاست جمهوری زیمبابوه  کناره‌گیری کند.

۲۰۰ نماینده حزب حاکم زانو-پی‌اف یکشنبه  به برکناری رابرت موگابه از رهبری این حزب رأی دادند.

امرسون منانگاگوا، معاون برکنارشده موگابه به جای او به رهبری حزب رسید.

منانگاگوا از سیاستمداران پرنفوذ و یکی از قدرتمندترین چهره‌های امنیتی زیمباوه است که به «تمساح» شهرت دارد.

کریس ماتسوانگوا، رییس گروه سربازان زیمبابوه در حالی که وارد جلسه کمیته مرکزی حزب حاکم «زانو-پی‎اف » می‌شد، گفت که  مهلت موگابه برای مذاکره در مورد کناره گیری‌اش به‌سر رسیده و باید هر چه زودتر کشور را ترک کند.

ماتسوانگوا ضمن اشاره به اینکه موگابه قصد دارد «با احترام  و کرامت انسانی کناره‌گیری کند»، افزود :« اما مهلت وی برای این نوع مذاکره به اتمام رسیده است.»

این خبر در حالی منتشر می شودد که گفته می شد رابرت موگابه، رییس جمهور  زیمبابوه در حالی که  در آستانه برکناری کامل از قدرت است از روز شنبه ۲۷ آبان اعتصاب غذا کرده است.

روزنامه دیلی‌میل، به نقل از پاتریک زوهاوا،( Patrick Zhuwao )برادرزاده موگابه نوشت، رییس جمهور زیمبابوه گفته «که وی آماده مرگ است برای آنچه که آن را «درستی و راستی» می‌خواند.»

از سوی دیگر ماتسوانگوا که در ۱۸ ماه گذشته کمپین حذف و برکناری رابرت موگابه را  مدیریت می‌کرده،‌ اعلام کرده که حزب زانو-پی‎اف، معاون برکنار شده  رئیس جمهوری را به «امرسون منانگاگوا »باز می‌گرداند.

بر اساس این گزارش، برکناری منانگاگوا موجب شده بود تا ارتش دو هفته پیش برای حل بحران زیمبابوه مداخله کند و اجازه ندهد تا همسر نسبتا جوان موگابه جای او را بگیرد.

با اعلام احتمال برکناری رابرت موگابه، روز شنبه ۲۷ آبان، صدها هزار نفر از مردم هراره، پایتخت زیمبابوه به خیابان‌های این شهر ریختند و به به رقص و پایکوبی پرداختند.

 

تازه چه خبر؟
نشریه اسرائیل هیوم به نقل از یکی از مقامات سیاسی که در مذاکرات عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل نقش دارد گزارش داد که هر دو کشور به زودی روابط خود را...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More