جیک سالیوان: آمریکا تا از بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود مطمئن نشود هیچ امتیازی نمی‌دهد | ایران اینترنشنال

جیک سالیوان: آمریکا تا از بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود مطمئن نشود هیچ امتیازی نمی‌دهد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اطمینان از بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام را ضروروتی بنیادی‌ خواند و تاکید کرد که آمریکا تا در این مورد مطمئن نشود هیچ امتیازی نمی‌دهد.

جیک سالیوان روز یک‌شنبه ۲۹ فروردین در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز ضمن اشاره به تلاش‌ها برای مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، گفت: «آمریکا تحریم‌های ایران را برنخواهد داشت مگر اینکه ما اطمینان داشته باشیم که ایران به طور کامل تعهدات خود در توافق هسته‌ای را رعایت خواهد کرد.»

او بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام را موجب طولانی‌تر شدن زمان رسیدن به پیشرفت لازم برای تولید سلاح هسته‌ای، کاهش میزان اورانیوم و کاهش سطح غنی‌سازی دانست و گفت که تا وقتی آمریکا از این مسایل اطمینان حاصل نکند هیچ امتیازی به ایران نمی‌دهد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین مذاکرات ۱+۴ با ایران را «سازنده» خواند و گفت: می‌توانیم در نهایت بر اساس «تایید در برابر تایید» به برجام برگردیم.

این در حالی است که مقام‌های دولت بایدن پیش از این گفته بودند فقط پس از بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی‌اش تحریم‌ها برداشته خواهد شد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین درباره خطر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نظیر آنچه که بعد از خروج نیروهای این کشور از عراق رخ داد، گفت که هیچ‌کس نمی‌تواند تضمینی برای آینده افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا بدهد.

او این سخنان را چهار روز پس از آن بیان کرد که جو بایدن اعلام کرد ایالات متحده دو هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی باقی مانده خود در افغانستان را تا ۱۱ سپتامبر امسال، بیستمین سالگرد حملات القاعده به آمریکا، خارج خواهد کرد.

در پی خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱، داعش در این کشور قدرت گرفت و بخش بزرگی از خاک آن را تصرف کرد. پس از آن باراک اوباما، رییس جمهوری وقت آمریکا نیروهای این کشور را به عراق بازگرداند.

جیک سالیوان به فاکس نیوز گفت که جو بایدن هیچ قصدی برای بازگرداندن نیروهای آمریکایی به افغانستان در آینده ندارد و اضافه کرد: «اما نمی‌توانم درباره آنچه که در افغانستان رخ خواهد داد تضمینی بدهم.»

او گفت که آنچه ایالات متحده می‌توانست به دولت و مردم افغانستان ارائه دهد منابع لازم،‌ توانایی، آموزش و تجهیزات به نیروهای امنیتی این کشور و کمک به دولت آنها بوده است که به گفته او از سوی آمریکا ارائه شده و حالا وقت بازگشت نیروهای آمریکایی به کشور خود است.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، نیز در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان با اشاره به توانایی نیروهای امنیتی افغانستان در دفاع از این کشور گفت که ۹۰ درصد از عملیات در دو سال گذشته توسط این نیروها انجام گرفته است.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More