جو بایدن ۱۰ فرمان اجرایی برای مقابله با کرونا را در نخستین روز کاری خود امضا کرد | ایران اینترنشنال

جو بایدن ۱۰ فرمان اجرایی برای مقابله با کرونا را در نخستین روز کاری خود امضا کرد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در نشستی درباره برنامه دولتش برای مقابله با کرونا در نخستین روز کاری خود، ۱۰ فرمان اجرایی را در این زمینه به امضا رساند که از جمله آنها می‌توان به واکسیناسیون و آزمایش‌گیری، اجباری کردن استفاده از ماسک، بازگشایی مدارس و کسب‌وکارها و ملزم کردن مسافران پروازهای خارجی به قرنطینه پس از ورود به آمریکا، اشاره کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا در این نشست گفت: «کسانی که با هواپیما از کشورهای خارجی به آمریکا سفر می‌کنند موظف هستند پیش از سفر نتیجه منفی آزمایش کرونای خود را ارائه کنند و پس از رسیدن به آمریکا نیز خود را قرنطینه کنند.»

جو بایدن گفت: «طبق استراتژی دولت ما برای مقابله با کرونا، مدارس و کسب‌وکارها به صورت ایمن بازگشایی خواهند شد. برای بازگشایی ایمن مدارس و مهد کودک‌ها، منابع لازم و دستورالعمل‌های دقیقی به آنها ارائه خواهد شد.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به طرح دولتش برای واکسینه کردن ۱۰۰ میلیون نفر طی ۱۰۰ روز آینده گفت برای این‌ منظور محل‌های تزریق واکسن و تیم‌های پزشکی برای ارائه واکسن افزایش پیدا می‌کنند.

او افزود: «در صد روز اول همه مردم موظف خواهند شد ماسک بزنند. در صورت رعایت این رویه تا ماه آوریل از مرگ ۵۰ هزار نفر جلوگیری خواهد شد.»

بایدن گفت: امروز اعلامیه‌ای را امضا می‌کنم که به موجب آن کل هزینه‌های ایالت‌ها برای استفاده از گارد ملی در کمک‌رسانی‌های مربوط به مقابله با کرونا به آنها پرداخت خواهد شد.

او افزود: برای محافظت از کارگران، که اکثریت آنها شامل «رنگین‌پوستان، مهاجران و اقشار کم‌درآمد است، استانداردهای ایمنی سخت‌گیرانه‌ای» اعمال خواهد شد.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «بگذارید کاملا واضح بگویم پیش از آنکه اوضاع رو به بهبود برود، شرایط همچنان رو به وخامت خواهد رفت. احتمالا تا ماه آینده، تعداد کشته‌شدگان در اثر کرونا در آمریکا از ۵۰۰ هزار نفر فراتر رفته و موارد ابتلا افزایش خواهند یافت. در همین حال شفاف می‌گویم که ما از این برهه عبور خواهیم کرد. ما این همه‌گیری را شکست خواهیم داد. بگذارید به ملتی که در این زمینه در انتظار اقدامی هستند به واضح‌ترین لحن بگویم که کمک در راه است.»

او افزود: در یک سال گذشته مردم آمریکا نتوانستند به اقدامات دولت فدرال برای برخورد با وضعیت اضطراری موجود تکیه کنند و «هزینه فاجعه‌آمیز این شکست» را می‌بینیم.

بایدن با اشاره به ابتلای بیش از ۲۴ میلیون آمریکایی به کرونا و درگذشتن روزانه حدود سه تا چهار هزار نفر در اثر این بیماری گفت: در حالی‌که آمریکا چهار درصد جمعیت جهان را در خود جای داده، اما ۲۵ درصد از موارد ابتلا و ۲۰ درصد از جان‌باختگان در جهان آمریکایی هستند.

او افزود: در آمریکا، احتمال بستری شدن بیماران سیاهپوست، لاتین‌تبار و بومی آمریکایی که به کرونا مبتلا شده‌اند چهار برابر احتمال بستری شدن سفیدپوستان بوده و احتمال مرگ آنها در اثر این بیماری سه برابر احتمال مرگ سفیدپوستان است.

بایدن خاطرنشان کرد: اگرچه دستیابی به واکسن امیدهای فراوانی به وجود آورده، اما نحوه توزیع آن تاکنون «یک شکست تاسف‌برانگیز» بوده است.

 

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More