جو بایدن: پس از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، حمایت واشینگتن از این کشور ادامه می‌یابد | ایران اینترنشنال

جو بایدن: پس از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، حمایت واشینگتن از این کشور ادامه می‌یابد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در دیدار با همتای افغانستانی خود، اشرف غنی، و همچنین عبدالله‌عبدالله رییس شورای عالی مصالحه افغانستان، تاکید کرد با وجود خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان، حمایت واشینگتن از این کشور ادامه خواهد یافت.

بایدن در این دیدار که روز جمعه در کاخ سفید برگزار شد گفت: «مردم افغانستان باید برای آینده خود تصمیم بگیرند که چه می‌خواهند.»

رییس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که چرخه خشونت باید در افغانستان متوقف شود.

اشرف غنی نیز پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت که به تصمیم آمریکا در خارج کردن نیروهای خود از افغانستان احترام می‌گذارد و گفت با این رویداد شراکت افغانستان و ایالات متحده وارد مرحله‌ای جدید خواهد شد.

رییس‌جمهوری افغانستان خاطرنشان کرد که کابل موظف خواهد بود پیامدهای خروج آمریکا از افغانستان را «مدیریت» کند.

غنی گفت بایدن در نشست مشترکشان تاکید کرده که فعالیت سفارت آمریکا در کابل و کمک‌های امنیتی ایالات متحده به افغانستان ادامه خواهد یافت و حتی در برخی موارد نیز جنبه سریع‌تری به خود خواهد گرفت.

غنی و عبدالله همچنین با نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، در کنگره دیدار کردند. پلوسی در این دیدار گفت واشینگتن می خواهد بداند نیازهای بشردوستانه افغانستان، به ویژه نیازهای زنان و دختران این کشور چیست.

رییس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله همچنین در پنتاگون با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، دیدار کردند. در این نشست، آستین بر «تعهد عمیق» ایالات متحده به حمایت از امنیت و ثبات افغانستان تاکید کرد.

طرفین در این دیدار همچنین تاکید کردند که باید اطمینان حاصل شود افغانستان در آینده دوباره به مامنی برای گروه‌های تروریستی که مردم افغانستان، آمریکا و متحدانش را تهدید کنند، تبدیل نخواهد شد.

در آستانه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان که تا هفته‌های آینده نهایی می‌شود، بایدن از کنگره خواسته است با ارائه مبلغ سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی به افغانستان در سال آینده موافقت کند. آمریکا همچنین قصد دارد سه میلیون دوز واکسن کرونا به افغانستان ارائه کند.

آمریکا تاکید کرده است که از تصمیم خود برای خروج نظامی از افغانستان منصرف نخواهد شد و تنها ۶۵۰ نیروی خود را برای حفظ امنیت سفارت ایالات متحده در کابل، در این کشور نگه خواهد داشت.

در همین حال رهبران جهان ابراز نگرانی کرده‌اند با خروج نیروهای آمریکا، باردیگر طالبان در افغانستان قدرت بگیرد و با توجه به روابط نزدیک این گروه با القاعده، خطر قدرت گرفتن القاعده نیز تشدید شود.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More