جو بایدن و ملک سلمان در تماسی تلفنی مسائل خاورمیانه از جمله اقدامات ایران در منطقه را بررسی کردند | ایران اینترنشنال

جو بایدن و ملک سلمان در تماسی تلفنی مسائل خاورمیانه از جمله اقدامات ایران در منطقه را بررسی کردند

جو بایدن در تماسی تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در مورد حقوق‌بشر، روابط دو جانبه و مسائل امنیتی خاورمیانه، از جمله اقدامات ایران در منطقه، گفت‌وگو کردند.

طبق اعلام کاخ سفید، دو طرف در این تماس امنیت منطقه‌ای، از جمله‌های تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ یمن و تعهد ایالات متحده به حمایت از عربستان سعودی در دفاع از مرزهایش در برابر «حمله‌های گروه‌های مرتبط با ایران» را مورد بررسی قرار دادند.   

بایدن با استقبال از اقدام ریاض در آزاد کردن لجین الهذلول، فعال سعودی حقوق زنان، بر اهمیت حقوق‌بشر و حاکمیت قانون تاکید کرد و گفت که برای تقویت و شفاف‌سازی روابط ریاض و واشینگتن تلاش خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، در تماس با همتای سعودی خود فیصل بن فرحان در مورد «اهمیت پیشرفت عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر، از جمله از طریق اصلاحات قضایی و قانونی، با یکدیگر تبادل نظر کردند.

طبق این بیانیه، بلینکن بر تعهد آمریکا به همکاری برای پایان دادن به جنگ یمن، تقویت امنیت منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و توسعه اقتصادی تاکید کرد.

هفته گذشته نیز، پنتاگون اعلام کرد لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و شکست افراط‌گرایی خشن در منطقه تعهدی مشترک دارند.»

عربستان سعودی که از مخالفان توافق هسته‌ای ایران است از دولت بایدن خواسته در هر توافق احتمالی با ایران موضع کشورهای منطقه نیز در نظر گرفته شود.

دولت بایدن می‌گوید توافق هسته‌ای با ایران حداقل مطالبات ایالات متحده است و تاکید کرده واشینگتن از چنین توافقی برای رسیدگی به سایر نگرانی‌های مربوط به جمهوری اسلامی، از جمله برنامه موشک‌های بالستیک و «حمایت ایران از تروریسم در منطقه»، استفاده خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More