جو بایدن وضعیت اضطراری ملی آمریکا در قبال ایران را تمدید کرد | ایران اینترنشنال

جو بایدن وضعیت اضطراری ملی آمریکا در قبال ایران را تمدید کرد

جو بایدن در نامه‌ای به روسای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، وضعیت اضطراری ملی ایالات متحده در قبال ایران را که از سال ۱۹۹۵ آغاز شده تا یک سال دیگر تمدید کرد.

بایدن در این نامه هشدار داد با توجه به اینکه فعالیت‌ها و سیاست‌های دولت ایران «تهدیدی غیر عادی و استثنایی» علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا به شمار می‌آید، ادامه وضعیت اضطراری در ارتباط با ایران و نیز ادامه تحریم‌‌های این کشور امری ضروری است.

جو بایدن در نامه خود نوشت: «من به این نتیجه رسیدم که لازم است وضعیت اضطراری ملی تحت فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ در ارتباط با ایران ادامه یابد و در واکنش به این تهدیدها تحریم‌های گسترده علیه ایران پابرجا بماند.»

بیل کلینتون، رییس جمهوری وقت آمریکا، در سال ۱۹۹۵ به موجب فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ ایران را به حمایت از تروریسم، تضعیف روند صلح خاورمیانه و تلاش برای دست یافتن  به سلاح‌های کشتار جمعی متهم کرد و وضعیت  اضطراری ملی در قبال ایران اعلام کرد. براساس این فرمان همکاری تجاری آمریکا در صنعت نفت‌وگاز ایران و همچنین هر نوع تجارت آمریکا با ایران ممنوع است.

این فرمان یا باید در دوره زمانی ۹۰ روزه پیش از زمان انقضایش (۱۵ مارس هر سال) تمدید شود و یا در غیر این صورت به صورت خودکار لغو می‌شود.

تمدید وضعیت اضطراری ملی آمریکا در ارتباط با ایران از سوی جو بایدن تا اسفند سال آینده، ماه مارس ۲۰۲۱، در حالی صورت می‌گیرد که دولت بایدن تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای بازگشت آمریکا به برجام آغاز کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه در نشست خبری خود گفت واشینگتن معتقد است اگر طرفین توافق هسته‌ای بخواهند به اجرای تعهدات خود بازگردند این اقدام باید با دیپلماسی مستقیم با ایران و در قالب رایزنی با اعضای برجام انجام شود.

دولت بایدن تاکید کرده است که آمریکا پس از رایزنی با شرکای اروپایی خود در مورد مسئله هسته‌ای ایران به موضعی مشترک رسیده است.

سیمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند، در بیانیه‌ای اعلام کرد به عنوان تسهیل‌کننده شورای امنیت در ارتباط با برجام قصد دارد با حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، دیدار کند.

 

 

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More