جو بایدن: معتقدم ایران نسبت به گفت‌وگوهای هسته‌ای جدی است اما روشن نیست تا چه حد جدیت دارد | ایران اینترنشنال

جو بایدن: معتقدم ایران نسبت به گفت‌وگوهای هسته‌ای جدی است اما روشن نیست تا چه حد جدیت دارد

در حالی‌که دور چهارم گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران در وین در حال برگزاری است، جو بایدن، رییس‌‌جمهوری آمریکا، گفت ایران نسبت به این مذاکرات جدی است اما روشن نیست تا چه حدی جدیت دارد.

همزمان جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز جمعه خود گفت: نشانه‌های خوبی در گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایران وجود دارد.

او افزود که طی هفته‌های گذشته در گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام، تعاملات دیپلماتیک وجود داشته و پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است.

سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد بازگشت به برجام نیاز به این دارد که ایران برنامه هسته‌ای خود را به‌طور قابل توجهی به عقب برگرداند و هر مسیر موجود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را مسدود کند.

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل گفت: دولت ایالات متحده برای بازگشت مشترک همه اعضای برجام به پایبندی به تعهدات خود و نیز تقویت رژیم منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، در حال انجام هماهنگی‌های دیپلماتیک است.

دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای ممکن است تا دو هفته ادامه یابد و پس از آن نشستی در سطح وزرای خارجه برگزار شود.

وانگ کن، نماینده چین در سازمان ملل، پس از نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام از همه طرف‌ها در گفت‌وگوهای وین خواست به تمرکز و اتفاق‌نظر ادامه دهند، از اتهام‌های متقابل پرهیز کنند و به‌طور مشترک روند مذاکرات را پیش ببرند. او همچنین از طرف‌ها خواست تا اراده سیاسی را به کار عملی تبدیل کنند.

گروه‌های متحد منطقه‌ای جمهوری اسلامی نیز در ارتباط با مذاکرات وین واکنش نشان دادند. حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در سخنرانی روز قدس خود گفت: «ما از هر گفت‌وگویی میان ایران و قدرت‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و جهان عرب حمایت می‌کنیم. به نظر ما، چنین اقدامی به آرام کردن تنش‌ها در منطقه کمک می‌کند.»

قیس خزعلی، رهبر گروه شبه‌نظامی شیعه عصائب اهل‌‌ حق عراق، از شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی، نیز در اظهاراتی تلویزیونی گفت: هیچ توافق احتمالی بین ایران و آمریکا، سیاست «مقاومت» عراق را در بیرون کردن نیروهای نظامی بین‌المللی از این کشور تغییر نخواهد داد.

پیش از آن، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین، گفته بود بر اساس اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به طرف ایرانی منتقل می‌شود آنها برای بازگشت به برجام «جدی» بوده و اعلام آمادگی کردند «بخش بزرگی» از تحریم‌ها را لغو کنند اما کافی نیست.

در همین حال روز جمعه، دادگاهی در سن‌آنتونیو آمریکا، مهرداد انصاری، شهروند ۳۹ ساله ایرانی، را به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران محکوم کرد. طبق این حکم، انصاری از طریق شرکت خود در امارات «قطعات حساسی» را به ایران فرستاده که غیر از قابلیت غیرنظامی، قابلیت استفاده در سلاح‌های هسته‌ای و موشک را نیز دارند.

 

 

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More