جو بایدن در اولین سالگرد اعلام همه‌گیری کرونا: آمریکا تا ماه مه برای همه جمعیت بزرگسال خود واکسن خواهد داشت | ایران اینترنشنال

جو بایدن در اولین سالگرد اعلام همه‌گیری کرونا: آمریکا تا ماه مه برای همه جمعیت بزرگسال خود واکسن خواهد داشت

در اولین سالگرد اعلام همه‌گیری جهانی کرونا، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد آمریکا تا ماه مه برای همه جمعیت بزرگسالان خود به تعداد کافی واکسن در اختیار خواهد داشت.

بایدن ابراز امیدواری کرد تا سالگرد استقلال آمریکا در چهارم ژوئیه، ۱۳ تیر ماه، زندگی در آمریکا به شرایط معمولی نزدیک‌تر شود.

رییس‌جمهوری ایالات متحده در سخنرانی خود در کاخ سفید با اشاره به جان‌ باختن بیش از ۵۲۷ هزار نفر از مردم آمریکا در اثر کرونا گفت این تعداد از مجموع  آمریکایی‌هایی که در جنگ‌های جهانی اول و دوم، جنگ ویتنام و یازده سپتامبر کشته شدند بیشتر است.

بایدن با اشاره به دستور دولت آمریکا برای همکاری شرکت جاسون‌اندجانسون با شرکت مرک، برای افزایش ظرفیت تولید واکسن‌های جدید جاسون‌اندجانسون، که در یک دوز تزریق می‌شوند، گفت: دولت صد میلیون دوز اضافه دیگر از این واکسن را خریداری کرده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود گفت دولت بایدن به این دلیل صد میلیون دوز واکسن اضافی را خریداری کرده است که هنوز اثربخشی واکسن‌های موجود بر روی کودکان قطعی نیست و به همین دلیل دولت خود را برای موقعیت‌های مختلف آماده می‌کند.

ساکی با تاکید بر اینکه واکسینه کردن مردم آمریکا در اولویت دولت است گفت که در عین حال ایالات متحده در تهیه واکسن به کشورهای دیگر نیز کمک خواهد کرد و در همین راستا تا کنون دو میلیارد دلار به برنامه جهانی تهیه واکسن کرونا کمک کرده و تعهد داده دو میلیارد دلار دیگر نیز به این امر اختصاص دهد.

بایدن روز پنج‌شنبه پیش از این اظهارات بسته کمکی یک‌هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری دولت آمریکا برای مقابله با شیوع کرونا و پیامدهای آن را به امضا رساند.

طبق آمار مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌های آمریکا، تاکنون در ایالات متحده بیش از ۹۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به مردم تزریق شده است. طبق این آمار، بیش از ۱۰ درصد از جمعیت این کشور به طور کامل واکسینه شده و بیش از ۱۹ درصد حداقل یک دوز دریافت کرده‌اند.

طبق داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد مبتلایان به کرونا در سراسر جهان به بیش از ۱۱۸ میلیون نفر رسیده و تعداد جان‌باختگان از دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فراتر رفته است. در آمریکا نیز تعداد مبتلایان به کوید-۱۹ بیش از ۲۹ میلیون نفر و تعداد جان‌باختگان بیش از ۵۳۰ هزار نفر است.

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More