جو بایدن: برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی تهدیدی جدی علیه امنیت آمریکا و جهان است | ایران اینترنشنال

جو بایدن: برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی تهدیدی جدی علیه امنیت آمریکا و جهان است

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در اولین سخنرانی خود در کنگره برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی را تهدیدی جدی برای امنیت جهانی خواند و تاکید کرد آمریکا به همراهی متحدان خود از راه‌های دیپلماتیک با این تهدیدها برخورد می‌کند.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی تهدیدی جدی علیه امنیت آمریکا و امنیت جهان هستند. ما از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهیم کرد تا از طریق دیپلماسی و بازدارندگی‌ شدید به تهدید این دو کشور رسیدگی کنیم.»

او در عین حال در سخنرانی خود به گفت‌وگوهای هسته‌ای برای احیای برجام و سایر مسائل مربوط به ایران اشاره‌ای نکرد.

بایدن با اشاره به اینکه رییس‌جمهوری چین و سایر رهبران «خودکامه» معتقدند دموکراسی در قرن ۲۱ توان رقابت ندارد گفت: «آمریکا به صحنه بین‌المللی بازگشته و آمده که بماند. آمریکا این کار را با همراهی متحدان خود انجام خواهد داد.»

جو بایدن گفت: «به رییس‌جمهوری چین گفته‌ام آمریکا همانطور که از اروپا و ناتو حمایت نظامی‌ می‌کند، به حضور قدرتمند نظامی خود در آبهای هند و اقیانوسیه ادامه خواهد داد، نه برای اینکه ایجاد درگیری کند، بلکه برای اینکه از وقوع درگیری جلوگیری کند.»

او افزود: «همانطور که به بقیه رهبران جهان گفته‌ام، به رییس‌جمهوری چین نیز خاطرنشان کردم که آمریکا از تعهد خود نسبت به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی عقب‌نشینی نخواهد کرد و هیچ رییس‌جمهوری در آمریکا در برابر نقض فاحش حقوق بشر ساکت نخواهد ماند.»

بایدن با اشاره به روابط آمریکا و روسیه گفت: «برای پوتین، کاملا مشخص کرده‌ام که آمریکا به دنبال افزایش تنش‌ها نیست، اما اگر مشخص شود اقدامی انجام داده‌اند، برای آنها پیامد خواهد داشت. حال که مشخص شده در انتخابات ما دخالت کرده و علیه نهادهای ما حمله‌ سایبری انجام داده‌اند، پاسخ آمریکا نیز متناسب است.»

او در عین حال خاطرنشان کرد: «آمریکا و روسیه می‌توانند با هم همکاری نیز داشته باشند، همانطور که در زمینه توافق کنترل سلاح‌های هسته‌ای و مقابله با تغییرات اقلیمی با هم همکاری کرده‌اند. اما پوتین می‌داند اگر اقدامی کند، پاسخ می‌دهیم.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به طرح این کشور برای خروج نیروهای خود از افغانستان گفت: «رهبری آمریکایی یعنی پایان دادن به یک جنگ بی‌پایان در افغانستان. ما برای ملت‌سازی طی چند نسل به افغانستان نرفتیم. ما به افغانستان رفتیم تا تروریست‌هایی را که در یازده سپتامبر به ما حمله کردند بگیریم و قول دادیم اسامه بن لادن را تا دروازه جهنم همراهی می‌کنیم.»

او خاطرنشان کرد: «آمریکا تهدید تروریست‌های القاعده را در افغانستان کاهش داد و عدالت را در مورد بن لادن اجرا کرد و پس از ۲۰ سال زمان آن رسیده که نیروها به خانه برگردند.»

آمریکا به تامین کننده واکسن کرونا برای کشورهای دیگر تبدیل می‌شود

بایدن همچنین به دست‌آوردهای دولت خود در صد روز اول ریاست‌جمهوری‌اش در آمریکا اشاره کرد و گفت: «آمریکا در روند واکسیناسیون کرونا پیشرفت چشمگیری داشت و پس از پایان واکسیناسیون جمعیت خود، به تامین کننده واکسن برای کشورهای دیگر تبدیل خواهد شد.»

جو بایدن با اشاره به موفقیت دولت و کنگره در تصویب بسته کمک اقتصادی در زمان شیوع کرونا گفت که درپی این کار دولت توانست در صد روز اول کاری خود به جای صد میلیون دوز، ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به مردم ارائه دهد.

او افزود: «از هم اکنون تمامی افراد بالای ۱۶ سال در آمریکا می‌توانند واکسن کرونا دریافت کنند. همچنین ۹۰ درصد مردم آمریکا با نزدیک‌ترین مرکز ارائه واکسن کمتر از پنج مایل فاصله دارند.»

رییس‌جمهوری آمریکا با تاکید بر عزم دولتش بر ارتقا وضع اقتصادی مردم گفت: «هیچکس نباید با ۴۰ ساعت کار در هفته، زیر خط فقر قرار داشته باشد.» او همچنین خاطرنشان کرد با استفاده از بسته کمک اقتصادی دولت در زمان شیوع کرونا، جمعیت کودکان فقیر در آمریکا نصف می‌شود.

بایدن به برخی از طرح‌های دولت برای بازسازی زیرساخت‌های آمریکا اشاره کرد، از جمله اینکه دولت تمامی لوله‌های سربی در سراسر آمریکا را تعویض خواهد کرد تا همه مردم بتوانند آب آشامیدنی سالم داشته باشند.

او تاکید کرد: «همه مردم آمریکا باید به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند تا فرزندان و کسب‌وکارهای آمریکا بتوانند در قرن ۲۱ موفق باشند.»

بایدن گفت: «۵۰۰ هزار شارژر خودروهای برقی در اتوبان‌های سراسر آمریکا در حال نصب هستند تا ایالات متحده بتواند بازار خودروهای الکتریکی را از آن خود کند.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه طرح اشتغال آمریکایی بزرگ‌ترین طرح کارآفرینی در آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم بوده، گفت: «هیچ دلیلی ندارد که پره‌های توربین‌های بادی در پیتسبرگ آمریکا تولید نشود و به جای آن در پکن ساخته شوند. هیچ دلیلی ندارد کارگران آمریکایی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی و باتری‌ها در جهان نباشند. تمام طرح اشتغال آمریکایی بر یک اصل بنیاد شده؛ جنس آمریکایی بخرید.»

او افزود: دلارهای حاصل از مالیات‌های آمریکا صرف کالاهای آمریکایی خواهد شد که با هدف اشتغال آفرینی در داخل آمریکا تولید شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More