جو بایدن اعضای کلیدی کابینه آینده خود را معرفی کرد | ایران اینترنشنال

جو بایدن اعضای کلیدی کابینه آینده خود را معرفی کرد

جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، اعضای تیم امنیت ملی و سیاست خارجی ومقام‌هایکلیدی کابینه آینده خود را معرفی کرد.

طبق ویدیویی که بایدن روز دوشنبه در مورد انتخاب اعضای تیم امنیت ملی و سیاست خارجی خود در صفحه توییترش منتشر کرده، جنت یلن، رییس پیشین هیات مدیره فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، وزیر خزانه‌داری در دولت آینده آمریکا خواهد بود.

جنت یلن، اولین زنی خواهد بود که به عنوان وزیر خزانه‌داری آمریکا منصوب می‌شود. درپی انتشار خبر انتخاب یلن به عنوان وزیر خزانه‌داری آینده، شاخص ۵۰۰ سهم برتر بازار وال استریت ۰/۶ درصد افزایش یافت.

به گزارش بلومبرگ، جنت یلن معتقد است برای مقابله با پیامدهای مالی شیوع کرونا در آمریکا نیاز به ارائه «حمایت مالی فوق العاده» از کسب‌وکارهاست.

جو بایدن همچنین آوریل هاینس را برای نظارت بر نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده در دولت آینده خود منصوب کرد. او اولین زنی است که به این مقام می‌رسد. 

هاینس که ۵۱ سال دارد در دولت اوباما به عنوان وکیل امنیت ملی و معاون رییس سی‌آی‌ای فعالیت می‌کرد.

غیر از این جو بایدن، لیندا توماس گرین‌فیلد، که یک زن رنگین‌پوست است، را به عنوان سفیر آینده آمریکا در سازمان ملل منصوب کرد. گرین‌فیلد در دولت اوباما معاون وزیر خارجه در امور آفریقا بود.

رییس‌جمهوری منتخب آمریکا جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، را نیز به عنوان نماینده ویژه ریاست‌جمهوری در امور تغییرات اقلیمی معرفی کرد.

بایدن همچنین آلخاندرو مایورکاس را به عنوان رییس آینده سازمان امنیت میهن انتخاب کرد. میورکاس اولین فرد مهاجر و اولین لاتین‌تبار در این مقام خواهد بود.

مایورکاس که در دهه ۶۰ میلادی به همراه خانواده‌اش از کوبا به عنوان پناهنده سیاسی به آمریکا آمده بود، در دولت اوباما به عنوان رییس سازمان شهروندی و مهاجرت و بعدا به عنوان معاون وزیر امنیت میهن آمریکا منصوب شد.  

پیش از این نیز جو بایدن،  آنتونی بلینکن، را که فرد شماره دو وزارت خارجه و معاون مشاور امنیت ملی در دولت اوباما بود، به سمت وزیر خارجه آمریکا معرفی کرده بود.

بلینکن ماه اکتبر در مصاحبه با رویترز گفته بود که ایالات متحده نباید نقش رهبری خود را در جهان واگذار کند.

پس از ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، بلینکن یکی از بنیانگذاران نهاد مشاوره وست‌اگزک بود که به شرکت‌ها در زمینه خطرات ژئوپلیتیک مشاوره می‌داد.

بلینکن در زمان اوباما ، تلاش کرد تا برنامه اعزام‌ سربازان جنگی ایالات متحده را به تعداد کمی از افراد محدود کند. او اما سال گذشته به رویترز گفت که ترامپ با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در سوریه طی سال ۲۰۱۹ «اعتبار آمریكا را شکسته است.» بلینکن افزود: این اقدام باعث شد كه متحدان کُرد آمریكایی در جنگ علیه دولت اسلامی بلاتكلیف باشند.

جو بایدن،  همچنین جیک سالیوان را به عنوان مشاور امنیت ملی دولت آینده خود معرفی کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، سالیوان در سال ۲۰۱۳ عضو تیمی بود که از طرف دولت اوباما برای فراهم‌سازی مقدمات توافق هسته‌ای به صورت مخفیانه در عمان با مقام‌های جمهوری اسلامی دیدار می‌کردند.

 

 

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت واکسیناسیون گسترده در برابر کرونا، در راس همه برنامه‌ها و اقدامات دولت قرار دارد. به گزارش ایسنا، روحانی...More
نیروی انتظامی بوکان، در استان آذربایجان غربی، اعلام کرد فردی که با بستن یک قلاده سگ به خودرویش و کشیدن آن اقدام به حیوان‌آزاری کرده بود، دستگیر شده...More
رضا اردکانیان، وزیر نیرو، گفت: «امسال به دلیل کاهش بارش‌ها حدود سه هزار مگاوات تولید برق از نیروگاه‌های برق ‌آبی کم خواهد شد». به گزارش ایرنا،...More
حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران می‌گوید ۱۹ میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز به کشور بازنگشته است. به گفته معاون وزیر صمت، تا پایان مهر ماه...More
با ادامه سخنان متناقض مقام‌های حکومت ایران درباره پولی بودن واکسن‌های وارداتی کرونا، اتاق بازرگانی تهران قیمت آن را تا ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرد. ناصر...More