جو بایدن:‌ حمله به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه بر اساس حق آمریکا برای دفاع از خود بود | ایران اینترنشنال

جو بایدن:‌ حمله به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه بر اساس حق آمریکا برای دفاع از خود بود

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده، در نامه‌ای به کنگره آمریکا گفت که دستور او به ارتش برای حمله به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران در سوریه، مطابق حق آمریکا در دفاع از خود بوده است.

پیشتر قانونگذاران دموکرات از بایدن خواسته بودند که ‌درباره دلیل اقدام نظامی فوق بدون مجوز کنگره، شفاف‌سازی کند.

بایدن، روز شنبه، در نامه‌ای به نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان و پاتریک لیهی، رییس موقت مجلس سنا، نوشت: «ایالات متحده این اقدام را مطابق اصل حق دفاع از خود و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، انجام داد.»

بایدن در نامه‌اش عنوان کرد که:‌ «دستور این اقدام نظامی را برای حفاظت و دفاع از پرسنل و شرکایمان علیه این حملات و حملاتی از این دست در آینده، صادر کردم.»

او همچنین نوشت:‌ «بنا به مسئولیتی که در حفاظت از شهروندان آمریکا، چه در کشور و چه در خارج دارم، و مطابق منافع سیاسی خارجی و امنیت ملی ایالات متحده، و اختیاراتم در قانون اساسی به عنوان فرمانده کل قوا، دستور این اقدام نظامی را صادر کردم.»

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، پنتاگون قبل از حمله به کنگر‌ه اطلاع داده بود و آنگونه که یکی از دستیاران بایدن گفته، کارکنان دفتر نانسی پلوسی نیز درباره حمله مطلع شده بودند.

بایدن در روز پنج‌شنبه، دستور بمباران مواضعی در شرق سوریه را صادر کرد که پنتاگون می‌گوید کتائب حزب‌الله و کتائب سید الشهدا، دو گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران از آنها استفاده می‌کردند. وزارت دفاع آمریکا گفت که در این حمله ساختمان‌های مورد استفاده دو گروه فوق در نزدیکی یک پست بازرسی مرزی منهدم شدند.

پنتاگون نیز پیشتر اعلام کرده بود که این اقدام در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا و نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق صورت گرفته است که سبب شده بود تا جریان آن چند نفر جان خود را از دست بدهند.

حمله شامگاه پنج‌شنبه، هفتم اسفند، اولین اقدام نظامی دولت بایدن است که به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، در جریان آن دست‌کم ۲۲ شبه‌نظامی مورد حمایت ایران کشته شدند.

این حمله در واکنش به حملات راکتی ۱۵ فوریه به فرودگاه بین‌المللی اربیل بود که پایگاه نیروهای ائتلاف نظامی در شمال عراق نیز به شما می‌رود. در آن حمله یک پیمانکار غیرنظامی ارتش کشته شد و چندین نفر از جمله یک کارمند دولت آمریکا مجروح شدند.

طبق قانون، رییس‌جمهور آمریکا موظف است ظرف ۴۸ ساعت پس از اقدام نظامی، کنگره را در جریان بگذارد.

جمهوری اسلامی ایران حملات هوایی آمریکا را محکوم کرده و گفته است که در حملات راکتی علیه مواضع آمریکا مداخله نداشته است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز گفت حمله آمریکا را «غیرقانونی و نقض حاکمیت سوریه» خوانده است.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More