جهان فوتبال در سوگ دیه‌گو مارادونا | ایران اینترنشنال

جهان فوتبال در سوگ دیه‌گو مارادونا

در پی درگذشت دیه‌گو مارادونا، اسطوره آرژانتینی فوتبال جهان، در سن ۶۰ سالگی، آرژانتین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

پس از آنکه وکیل مارادونا تایید کرد که او روز چهارشنبه در منزلش دراثر سکته قلبی درگذشته است، آلبرتو فرناندز، رییس‌جمهوری آرژانتین، در واکنش به این خبر در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «تو ما را به بالاترین نقطه جهان بردی و عمیقا ما را خوشحال کردی. تو بزرگ‌ترین بودی. برای اینکه با ما بودی از تو سپاسگزاریم دیگو. تمام زندگی‌مان دلتنگ تو خواهیم بود.»

در بوینس آیرس، پایتخت، مردم به خیابان‌ها آمدند و جمعیت زیادی در محله سنت آندره که مارادونا در آن زندگی می‌کرد، تجمع کردند. در ایستگاه‌های متروی پایتخت، به جای اطلاعات مربوط به قطارها، در بیلبوردها نوشته شد: «دیه‌گو متشکریم.»

خیابان‌های شهر لاپلاتا نیز، که مارادونا اخیرا مدیریت فنی تیم فوتبال محلی‌ آن را به عهده گرفته بود، مملو از جمعیت بود.

پله، فوتبالیست برزیلی، که بسیاری از کارشناسان فوتبال او را تنها کسی می‌دانند که توانسته از نظر مهارت به مارادونا نزدیک شود، در پیامی در واکنش به درگذشت مارادونا نوشت: «قطعا یک روز با هم در آسمان بالای سرمان پاسکاری می‌کنیم.»

سایت فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، با قرار دادن تصویر بزرگی از مارادونا در صفحه اول خود نوشت: «جهان فوتبال در سوگ درگذشت دیه‌گو مارادونا»

جیانی اینفانتینو، رییس فیفا، در پیامی نوشت: «کاری بی‌نظیری که دیگو برای فوتبال کرد این بود که ما را عاشق این بازی زیبا کرد. دیه‌گو برای این کار تا ابد لایق قدردانی است.»

شهردار شهر نیپلس ایتالیا، که مارادونا در دهه هشتاد میلادی تیم فوتبال این شهر را برای اولین بار در لیگ فوتبال ایتالیا صاحب مقام کرده بود، اعلام کرد نام استادیوم این شهر به مارادونا تغییر می‌یابد.

کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی فوتبال جهان، در پیامی مارادونا را «جادوگر بی‌همتا» خواند و گفت: «امروز من با یک دوست و جهان با یک نابغه ابدی خداحافظی می‌کند.»

رونالدو افزود: «او یکی از بهترین‌های ممکن بود. یک جادوگر بی‌همتا. او خیلی زود از بین ما رفت اما یک میراث نامحدود و یک خلاء بی‌پایان نیز به جای گذاشت. روحت آرام. تو هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوی.»

سخنگوی واتیکان نیز اعلام کرد پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، از شنیدن خبر درگذشت دیه‌گو مارادونا، ستاره فوتبال جهان، متاثر شده و برای او دعا می‌کند. وب‌سایت خبری واتیکان، درگذشت مارادونا را در صد ر اخبار خود قرار داده و این فوتبالیست آرژانتینی را «شعر فوتبال» خوانده است.

تازه چه خبر؟
ناآرامی‌ها و درگیری‌های شدید بین پلیس و معترضان در تونس برای دومین روز متوالی در پایتخت تونس و حداقل ۱۵ شهر ادامه داشت. به گزارش رویترز، علت اعتراض‌...More
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More