جنگ قره‌باغ؛ تقابل روسیه و ترکیه، تهدید آذربایجان و ارمنستان به نابودی تاسیسات نظامی یکدیگر | ایران اینترنشنال

جنگ قره‌باغ؛ تقابل روسیه و ترکیه، تهدید آذربایجان و ارمنستان به نابودی تاسیسات نظامی یکدیگر

 

 

با تشدید تقابل میان ترکیه و روسیه بر سر منازعه قره‌باغ و افزایش شکنندگی آتش‌بس، آذربایجان و ارمنستان علنا یکدیگر را تهدید به نابودی تاسیسات نظامی طرف مقابل کردند.

وزیر دفاع آذربایجان روز چهارشنبه ۲۳ مهر گفت کشورش تاسیسات نظامی که ارمنستان از آنها برای حمله به اهداف غیرنظامی استفاده می‌کند، نابود خواهد کرد.

پیشتر وزارت دفاع این کشور اعلام کرده بود نیروهای ارمنی با حملات توپخانه‌ای شدید علیه چندین منطقه در این کشور، آتش‌بس بشردوستانه روز شنبه را «به شدت» نقض کرده‌اند.

در مقابل، وزارت دفاع ارمنستان نیز شلیک به اهداف غیرنظامی را انکار کرد و گفت این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که هرگونه تاسیسات نظامی و تحرکات جنگی را در آذربایجان هدف قرار دهد.

افزایش اختلاف بر سر آتش‌بسی که روز شنبه با میانجیگری مسکو آغاز شد در حالی است که نگرانی درباره گسترش جنگ در منطقه ادامه دارد.

در این میان، روسیه بار دیگر درباره احترام دو کشور به این آتش‌بس تذکر داده است؛ وزیر دفاع این کشور در یک مذاکره تلفنی با همتایان آذری و ارمنی خود از آنها خواست این آتش‌بس را رعایت کنند.

 

تقابل آنکارا و مسکو

از سوی دیگر، روسیه مواضع ترکیه درباره منازعه باکو و ایروان را رد کرده و «غیرقابل قبول» خوانده است. 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه،‌ گفت: «ما موافق موضعی که ترکیه بیان کرده نیستیم،‌ رییس‌جمهوری آذربایجان نیز این موضوع را چندین بار بیان کرده است.»

لاوروف افزود: «این یک راز نیست که ما نمی‌توانیم با اظهاراتی که راه حل نظامی برای درگیری را مجاز می‌داند، موافق باشیم.»

او همچنین اشاره کرد: «استقرار ناظران نظامی روسی در خط تقابل در قره‌باغ اقدام درستی است، اما تصمیم‌گیری در این زمینه به آذربایجان و ارمنستان بستگی دارد.»

ترکیه پیشتر ضمن اعلام حمایت کامل از آذربایجان گفته بود ورود و میانجیگری بین‌المللی به خصوص از سوی گروه مینسک، که روسیه و آمریکا و فرانسه مشترکا ریاست آن را بر عهده دارند، قابل قبول نمی‌داند.

رییس‌ جمهوری آذربایجان در مصاحبه‌ای با برنامه تلویزیونی«خبر تورک» خواستار نقش‌آفرینی آنکارا در مذاکرات صلح شده و تایید کرده كه هواپیماهای اف-۱۶ تركیه در آذربایجان هستند، اما از آنها در درگیری قره‌باغ استفاده نمی‌شود.

 

خطر حمله به خطوط لوله گاز و نفت آذربایجان

ادامه درگیری میان آذربایجان و ارمنستان علاوه بر کشورهای همسایه از جمله ایران،‌ نگرانی‌‌های بین‌المللی درباره امکان خسارت به خطوط لوله انتقال گاز و نفت آذربایجان به اروپا را تشدید کرده است.

الهام علی‌اف، رییس‌جمهور آذربایجان،‌ اکنون صریحا ارمنستان را متهم کرده که تلاش می‌کند به خطوط لوله این کشور حمله کند و کنترل آن را به دست بگیرد. 

او  تهدید کرده که پیامدهای این اقدام «شدید» خواهد بود.

از زمان آغاز جنگ در ۲۷ سپتامبر در قره‌باغ و مناطق اطراف آن، بیش از ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند. قره‌باغ از نظر بین‌المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است، اما ارامنه جمعیت آن را تشکیل می‌دهند و حکومت خودمختار آن را در دست دارند.

جنگ اخیر در قره‌باغ و اطراف آن بدترین جنگ از زمان آتش‌بس ۱۹۹۴ است.

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More