جنگنده‌های اسرائیل و عربستان سعودی همراه بمب‌افکن‌های آمریکا پرواز کردند | ایران اینترنشنال

جنگنده‌های اسرائیل و عربستان سعودی همراه بمب‌افکن‌های آمریکا پرواز کردند

 

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) اعلام کرد در آخرین ماموریت پروازی بمب‌افکن‌های این کشور در آسمان خاورمیانه، که یکی از اهداف آن ارسال پیام بازدارندگی به ایران ارزیابی می‌شود، جنگنده‌های اسرائیل و عربستان سعودی هم حضور داشته‌اند.

صفحه توییتر ارتش اسرائیل در همین زمینه اشاره کرده جنگنده‌های اف-۱۵ این کشور روز یکشنبه پرواز دو بمب‌افکن غول‌پیکر بی-۵۲ آمریکا را در چارچوب «همکاری استراتژیک» با نیروهای ایالات متحده همراهی کردند. 

سنتکام هم تایید کرده که علاوه بر جنگنده‌های اسرائیل، جت‌های جنگنده عربستان سعودی و قطر نیز در این ماموریت گشت پروازی حضور داشته‌اند.

آمریکا این ماموریت پروازی چندملیتی را در جهت بازدارندگی و با هدف اطمینان خاطر متحدان و شرکا در ارتباط با تعهد نظامی ایالات متحده به امنیت منطقه عنوان کرده است.

این چهارمین بار است که این بمب‌افکن‌های آمریکا طی حدود دو ماه از سال جاری میلادی به خاورمیانه اعزام می‌شوند و دومین ماموریت پروازی آن‌ها از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن به شمار می‌رود.

بایدن به تازگی فرمان اجرایی وضعیت اضطراری ملی را که ۲۶ سال پیش در مورد جمهوری اسلامی صادر شده بود تمدید کرد.

از سوی دیگر این ماموریت پروازی مشترک و پیام غیرمستقیم آن به جمهوری اسلامی در شرایطی صورت می‌گیرد که تهران و تل‌آویو طی روزهای اخیر تهدیدهای نظامی مستقیم‌تری را به هم مخابره کرده‌اند.

در یک سو بنی گانتس،‌ وزیر دفاع اسرائیل،‌ گفت کشورش برنامه‌ حمله به سایت‌های اتمی ایران را به روز می‌کند و در صورت لزوم آمادگی عمل مستقل را دارد. در واکنش هم امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، گفته طرح نابودی تل‌آویو و حیفا آماده شده و با «یک اشاره» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اجرا می‌شود.

این تنش اسرائیل و تهران در حالی است که در سوی دیگر در هند بازرسان ضدتروریسم دولت اعلام کرده‌اند نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی پشت انفجار اخیر صورت گرفته در خارج از سفارت اسرائیل در این کشور بوده است. ایران در یک مورد دیگر هم اخیرا از سوی اسرائیل به دست داشتن در انفجار کشتی این کشور در دریای عمان متهم شده است.

با این حال، مقام‌های ایران این گزارش‌ها را رد می‌کنند.

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More