جنبش امل لبنان: از اظهارات مکرون شگفت‌زده شدیم | ایران اینترنشنال

جنبش امل لبنان: از اظهارات مکرون شگفت‌زده شدیم

 

دو روز پس از آنکه امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، احزاب لبنانی و همچنین جمهوری اسلامی ایران را به خاطر ممانعت بر سر راه تشکیل دولت جدید در لبنان به «خیانت» متهم کرد، دو حزب لبنانی از این اظهارات انتقاد کردند.

«جنبش اَمَل» گفته است از سخنان مکرون، غافلگیر شده و «جنبش آزاد میهنی» هم به رییس جمهور فرانسه یادآور شد که این حزب اهل فساد اقتصادی نیست.

پس از آنکه مصطفی ادیب روز شنبه اعلام کرد قادر به تشکیل دولت نیست و از سمتش به عنوان نخست وزیر منتخب کناره‌گیری می‌کند، امانوئل مکرون تشکل‌های سیاسی در لبنان را به «خیات» متهم کرد و همچنین به گروه حزب‌الله لبنان و حامی‌اش جمهوری اسلامی ایران تاخت.

جنبش امل روز سه‌شنبه در واکنش به این اظهارات در بیانیه‌ای اعلام کرد برای نقشی که مکرون ایفا کرد احترام قائل است اما «از اظهارات او که اتهام زد و مسئولیت را به ویژه بر احزاب دوگانه، جنبش امل و حزب‌الله، انداخت شگفت‌زده شدیم.»

دفتر سیاسی امل در بیانیه خود همچنین مصطفی ادیب را تلویحا عامل عدم تشکیل دولت خواند.

از سوی دیگر جبران باسیل، رهبر «جنبش میهنی آزاد»، نیز در واکنش به اظهارات مکرون گفت: «همه رشوه نگرفته‌اند.»

جنبش میهنی آزاد که بنیانگذار آن میشل عون، رییس جمهوری لبنان، است از متحدان حزب‌الله لبنان به شمار می‌رود.

باسیل روز سه‌شنبه در توئیترش نوشت: «رییس جمهور مکرون باید بداند که اسناد فعلی و قبلی خود فرانسه نشان می‌دهد در لبنان از مدت‌ها پیش، مشخصا از دوران [توافق] طائف، یک عده رشوه می‌گیرند و عده‌ای هم هستند که رشوه نمی‌گیرند.»

به دنبال اعتراض‌های ضددولتی در لبنان که ماه‌ها ادامه یافت، امانوئل مکرون پس از انفجار بیروت دو بار به آن شهر سفر کرد و برای حل بحران «نقشه‌راهی» ارائه کرد که گام نخست آن تشکیل دولت جدید بود.

فرانسه به احزاب لبنانی حداکثر شش هفته فرصت داده بود که بر سر تشکیل دولت جدید به توافق دست یابند. در این مدت، احزاب لبنانی یکدیگر را و به ویژه گروه حزب‌الله را به سهم‌خواهی بیشتر متهم کردند و نهایتا مصطفی ادیب که مامور تشکیل کابینه جدید شده بود، روز شنبه اعلام کرد قادر به تشکیل دولت نیست و از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

این اقدام با اظهارات مکرون روبه‌رو شد که روز یکشنبه در نشستی خبری در الیزه گفت از «خیانت جمعی» احزاب لبنانی مطلع شده و می‌داند که آنها «نمی‌خواهند آشکارا به وعده‌هایی که به فرانسه و به جامعه جهانی دادند عمل کنند.» 

مکرون درباره نقش حزب‌الله که باعث ناکام ماندن تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید شد گفت: «حزب‌الله نمی‌تواند همزمان یک ارتش در جنگ علیه اسرائیل، یک گروه شبه‌نظامی علیه غیرنظامیان در سوریه و همچنین یک حزب قابل احترام در لبنان باشد. این برعهده حزب‌الله است که نشان دهد به کلیت لبنانی‌ها احترام می‌گذارد. اما در روزهای اخیر به طور روشن خلاف این را نشان داده است.»

رییس جمهوری فرانسه همچنین از اینکه حزب‌الله بر اساس «منطق دیکته‌شده توسط ایران و نیروهای تروریستی تحت فرمان آن حرکت می‌کند» انتقاد کرد.

لبنان با بزرگ‌ترین بحران مالی خود در دوره پس از جنگ داخلی روبه‌روست؛ با این حال احزاب شیعه برای تشکیل دولت جدید خواستار نقشی بیشتر در انتخاب وزیران شیعه و همچنین ادامه کنترل بر وزارت اقتصاد بودند و بر آن اصرار داشتند

مصطفی ادیب که پس از انفجار مرگبار بندر بیروت برای تشکیل دولت جدید به عنوان نخست وزیر منتخب تعیین شده بود، روز شنبه با اعلام ناکامی در تشکیل دولت، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More