جروزالم پست: حکومت ایران فقط زبان زور را می‌فهمد | ایران اینترنشنال

جروزالم پست: حکومت ایران فقط زبان زور را می‌فهمد

 

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز دوشنبه دهم مهرماه در سرمقاله‌ای نوشته حکومت ایران در روابط بین‌المللی فقط زبان زور را می‌فهمد و به همین دلیل دولت اسرائیل نمی‌تواند به تلاش‌های دیپلماتیک جهانی برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای متکی باشد.

در این سرمقاله آمده است: «امیدهای غربی‌ها برای آنکه حکومت ایران پس از توافق هسته‌ای سال 2015 به میانه‌روی و گفت‌وگو با جامعه جهانی گرایش پیدا کند به مرور جای خود را به نگرانی و ناامیدی داده است. اکنون جامعه جهانی خود را هم‌صدا با اسرائیل می‌بیند که همواره نگرانی خود را از سیاست‌های منطقه‌ای ایران ابراز داشته است.

در حالی که ایران ظاهراً به مفاد توافق هسته‌ای عمل می‌کند، اما در مقابل گسترش بازرسی‌های لازم از تأسیسات خود مقاومت می‌کند و تحقیقات هسته‌ای خود را همراه با توسعه برنامه موشکی به‌پیش می‌برد.

با این حال، به نظر می‌رسد جامعه بین‌المللی، شامل آمریکا، علاقه چندانی به مقابله با ایران ندارد. لحن خصمانه پرزیدنت ترامپ در سازمان ملل بر علیه حکومت ایران ممکن است به گوش برخی در اسرائیل خوش آمده باشد، اما نباید فراموش کرد که او (ترامپ) هنوز نتوانسته است زرادخانه کره شمالی را از کار بیاندازد. ایران با درک از این مسأله و عدم علاقه غرب به انجام یک عملیات نظامی، دقیقاً در حال اجرای سناریوی کره شمالی می‌باشد.

بیشتر کشورهای غربی، مانند آلمان، چشم به راه برداشتن تحریم‌های بین‌المللی برای برقرار کردن روابط اقتصادی با ایران بوده‌اند.

به نظر می‌رسد دنیای غرب منتظر مانده است تا ۱۰ سال باقیمانده از توافق هسته‌ای به پایان برسد و فعلاً هیچ نگرانی در مورد اینکه بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد ندارد.

اما اسرائیل نمی‌تواند برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای روی کشورهای غربی حساب کند.

لغو یک طرفه توافق هسته‌ای ایران را به سوی از سر گرفتن برنامه هسته‌ای خود می‌کشاند و اعمال تحریم‌های تازه هم سال‌ها به‌طول خواهد کشید.

دولت ترامپ هم فاقد یک استراتژی مشخص برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه است.

تنها یک حمله موفق روی تأسیسات هسته‌ای ایران معادله و توازن قدرت جاری در خاورمیانه را تغییر خواهد داد. این واقعیت دارد که ایران در مقابل چنین عملی واکنش نشان خواهد داد. اما هزینه آن در مقابل هزینه اجازه دادن به ایران به استفاده از یک بمب اتمی بر علیه اسرائیل بسیار پایین‌تر خواهد بود.»

 

 

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حملات حوثی‌های یمن به مناطق مسکونی عربستان سعودی در شامگاه شنبه را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است که این حملات نه‌...More
به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند. پلیس از اولین ساعات روز در نقاط...More
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More