جاسوس‌افزار اسرائیلی در ردیابی و قتل خاشقجی نقش داشته است | ایران اینترنشنال
ادوارد اسنودن مدعی شد

جاسوس‌افزار اسرائیلی در ردیابی و قتل خاشقجی نقش داشته است

 

ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، می‌گوید یک جاسوس‌افزار اسرائیلی در ردیابی و قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، استفاده شده است.

بر اساس ادعای اسنودن، شرکتی اسرائیلی NSO Group که در زمینه تولید و فروش ابزارهای پیچیده هک به دولت‌ها، ارتش‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی فعال است، در انجام این کار به عربستان کمک کرده است.

گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهند NSO Group همان شرکت سازنده ابزار هک گوشی‌های آیفون بود که در سال ۲۰۱۶ اپل را مجبور کرد یک به‌روز رسانی فوری برای سیستم‌عامل خود عرضه کند.

این شرکت همچنین جاسوس‌افزاری به نام «پگاسوس» دارد که هکرها را قادر می‌سازد به عکس‌ها، پیام‌ها، میکروفون و دوربین گوشی‌های قربانیان خود دسترسی داشته باشند؛ ابزاری که دولت‌ها از آن برای رصد مخالفان خود در خارج از مرزها استفاده می‌کنند.

توضیحات اسنودن در این رابطه به صورت ویدیویی در کنفرانسی که در شهر تل‌آویو برگزار می‌شد، مطرح شد.

او معتقد است عربستان سعودی از طریق آلوده کردن دستگاه یکی از نزدیکان خاشقجی که در کانادا زندگی می‌کند، او را هدف قرار داده و به کمک ابزار جاسوسی اسرائیلی، اطلاعات مورد نیاز درباره او را تهیه کرده است.

منظور اسنودن از دوستان نزدیک خاشقجی، عمر عبدالعزیز است؛ منتقد عربستانی که در سال جاری تلفن هوشمندش به «پگاسوس» آلوده شده بود. عبدالعزیز که در کانادا زندگی می‌کند، در سال ۲۰۱۴ از ترس مجازات در عربستان درخواست پناهندگی سیاسی کرده بود.

بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، خاشقجی و عبدالعزیز همکاران صمیمی بودند و پروژه‌های مختلفی را با کمک هم مدیریت می‌کردند.

یکی از این پروژه‌ها، فیلم کوتاهی با موضوع حقوق بشر بود و دیگری ایده‌ای در مورد ساخت یک «ارتش» آنلاین داخل عربستان سعودی؛ طرحی که ممکن است خشم مقامات سعودی را برانگیخته و دلیل قتل خاشقجی باشد.

عمر عبدالعزیز ماه پیش به واشنگتن‌پست گفته بود ماموران اطلاعاتی سعودی تلفنش را هک و برادرانش را بازداشت کرده‌اند و دوستانش را دزدیده و شاید کشته‌ باشند.

اسنودن در توصیف NSO Group می‌گوید آن‌ها «بدترین بدترین‌ها» در زمینه فروش این‌گونه ابزارهای جاسوسی هستند؛ ابزارهایی که به‌طور گسترده برای نقض حقوق مخالفان و فعالان مدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کلیسای کاتولیک، در اظهاراتی تازه خواستار محافظت از همجنس‌گرایان در خانواده و وضع قوانین مدنی برای حمایت از آنها شد. رهبر کلیسای...More