تیمی از وکلای کانادایی از علی خامنه‌ای شکایت کردند | ایران اینترنشنال
به‌دنبال شلیک موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی

تیمی از وکلای کانادایی از علی خامنه‌ای شکایت کردند

یک تیم حقوقی کانادایی، به وکالت از گروهی از بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی، شکایتی را علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، از جمله امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در کانادا ثبت کردند.

خبرگزاری رویترز شامگاه جمعه هجدهم بهمن‌ماه در گزارشی نوشت که این تیم حقوقی کانادایی به‌خاطر شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی در آسمان تهران، معادل ۱/۱ میلیارد دلار آمریکا، از مقام‌های ارشد حکومت ایران تقاضای غرامت کرده‌اند.

۵۷ تن از قربانیان هواپیمای اوکراینی تابعیت کانادایی داشتند و شمار دیگری نیز دارای کارت اقامت دائم کانادا بودند.

رویترز در گزارش شامگاه خود اشاره کرده است که شاکی اصلی این پرونده بنا به‌ملاحظات امنیتی خانواده‌اش، «ناشناس» است و تنها از او با نام مستعار «جان داو» اسم برده شده است.

این پرونده کیفری از سوی گروهی از وکلای کانادایی از جمله مارک آرنولد، مطرح شده است که پیشتر تجربه موفقی در توقیف بخشی از دارایی‌های حکومت ایران در کانادا را داشته‌اند.

در هجدهم دی‌ماه، پرواز  ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با شلیک مستقیم دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران منهدم شد و تمای ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

سه روز بعد، ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «در اثر خطای انسانی» هواپیمای مسافربری اوکراینی با یک موشک کروز اشتباه گرفته شده و به آن شلیک شده است.

همزمان روز جمعه جمعی از وکلای ایرانی-کانادایی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، از او خواستند برای از سرگیری رابطه دیپلماتیک با حکومت ایران اقدام نکند. 

این حقوقدانان در نامه‌شان نوشتند برقراری رابطه با جمهوری اسلامی می‌تواند به مشروعیت بخشیدن به یک «حکومت غیرمشروع» بیانجامد. 

این وکلا به سابقه نقض حقوق بشر در ایران اشاره کردند و گفتند: «جمهوری اسلامی از زمان استقرار، علیه اقلیت‌های مذهبی، دگرباشان جنسی، متفکران آزاد و مخالفان سیاسی اقدام کرده است.»

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More