توافق نیروهای سوریه دموکراتیک برای خروج از مناطق مرزی با ترکیه | ایران اینترنشنال

توافق نیروهای سوریه دموکراتیک برای خروج از مناطق مرزی با ترکیه

نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها اعلام کردند که طی توافقی پذیرفته‌اند تا بیش از ۳۰ کیلومتر از مناطق مرزی با ترکیه در شمال شرقی سوریه خارج شوند.

خبر این توافق روز یکشنبه پنجم آبان‌ماه در حالی اعلام شده که دمشق نیز از آن استقبال کرده و می‌گوید ترکیه باید اکنون به «تجاوز» خود در شمال شرقی این کشور پایان دهد. 

نیروهای سوریه دموکراتیک در اطلاعیه‌ای در همین زمینه اعلام کرده‌اند که به منظور جلوگیری از خون‌ریزی و محافظت از ساکنان منطقه در مقابل حملات ترکیه، در حال جابجایی مجدد به موقعیت‌های جدید و به دور از مرز ترکیه‌‌اند.

خبرگزاری سانا،‌ متعلق به دولت سوریه، با استناد به یک منبع آگاه در وزارت خارجه این کشور گزارش داد که این خروج «بهانه اصلی تجاوز آشکار ترکیه در قلمرو (سوریه)» را از بین می‌برد.

سانا به نقل از مقام‌های دولت سوریه همچنین اعلام کرد که دولت به شهروندان برای ادغام مجدد و بازگشت به «وحدت ملی سوریه» کمک خواهد کرد.

این جابجایی بر اساس توافقی صورت می‌گیرد که در دیدار اخیر رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری ترکیه و روسیه مد نظر قرار گرفت.

اردوغان و پوتین هفته گذشته در سوچی توافق کردند که مرزبانان سوریه و پلیس نظامی روسیه طی یک دوره شش روزه که هفتم آبان‌ماه به پایان می‌‌رسد، منطقه مرزی را تا ۳۰ کیلومتر از جنگجویان «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه پاکسازی کنند. 

یگان‌های مدافع خلق هسته اصلی نیروهای دموکراتیک‌‌ سوریه‌اند و به دلیل پیوند با نظامیان کرد در جنوب شرقی ترکیه، آنکارا آن‌ها را به عنوان تروریست تعریف کرده است. 

این در حالی است که نیروهای سوریه دموکراتیک متحد اصلی آمریکا در مبارزه با داعش بوده‌اند. 

همزمان با اعلام خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی رهبر داعش در روز یکشنبه، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک در صفحه توییتر خود اعلام کرد که نیروهای کرد همراه با نیروهای آمریکایی در این «عملیات تاریخی» مشارکت داشته‌اند.

اکنون توافق‌ سوچی به نیروهای بشار اسد اجازه می‌دهد برای اولین‌بار پس از سال‌ها به بخش‌هایی از مرز شمالی با ترکیه بازگردند.

با این حال، سانا از درگیری بین ارتش سوریه و نیروهای ترکیه در نزدیکی راس‌العین، در شمال سوریه، خبر داده است.

ترکیه این درگیری‌ها را تایید نکرد اما وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که یک عضو ارتش روز یکشنبه پس از یک حمله موشکی و خمپاره، در این منطقه کشته و پنج نفر دیگر زخمی شده‌اند.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More