توافق بایدن و‌ مکرون بر سر همکاری آمریکا و فرانسه در مورد مساله هسته‌ای ایران | ایران اینترنشنال

توافق بایدن و‌ مکرون بر سر همکاری آمریکا و فرانسه در مورد مساله هسته‌ای ایران

جو‌ بایدن و امانوئل مکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه، در گفت‌گوی تلفنی روز یک‌شنبه خود بر سر همکاری دو‌کشور در مورد مساله هسته‌ای ایران توافق کردند.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در گفت‌وگوی تلفنی روز یک‌شنبه امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه با جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، موافقت کردند که در مورد اولویت‌های مشترک در سیاست خارجی، از جمله ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه، به ویژه در مورد مساله هسته‌ای ایران و وضعیت لبنان همکاری کنند. مکرون و بایدن همچنین درباره چگونگی ارتباط با چین و روسیه نیز صبحت کردند.  

از سوی دیگر کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز یک‌شنبه با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه تلفنی گفت‌و‌گو کرده و اشتیاق خود برای تقویت پیوندهای دوجانبه را ابراز کرده است.

تاکید در مورد مساله هسته‌ای ایران در گفت‌وگوی روسای آمریکا و فرانسه در حالی رخ می‌دهد که پیشتر  ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه بار دیگر نسبت به دستیابی احتمالی ایران به سلاح اتمی هشدار داده بود و وضعیت کنونی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را «یک وضعیت بسیار خطرناک» توصیف کرد.

تایمز آو اسرائیل نیز در مقاله‌ای در واکنش به صحبت‌های روسای جمهور فرانسه و آمریکا نوشت: «کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای درباره گفت‌و‌گوی تلفنی روسای جمهوری فرانسه و آمریکا اعلام کرد امانوئل مکرون و جو بایدن توافق کرده‌اند اقداماتشان در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران را هماهنگ کنند.»

این روزنامه همچنین عنوان کرد درحالی‌که جو بایدن برای بازگشت به توافق برجام تمایل نشان داده است، اسرائیل اصرار دارد که هرگونه بازگشت به این توافق باید محدودیت‌های جدیدی را در مورد برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از تروریسم و فعالیت‌‌های بی‌ثبات‌کننده در گوشه و کنار جهان نیز شامل شود.

از سوی دیگر جزئیات بیشتری از صحبت‌های بایدن و مکرون در بیانیه‌های منتشر شده از سوی دو کشور عنوان نشده است اما نشان می‌دهد که مساله ایران موضوعی است که از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا روز شنبه، چهارم بهمن ماه نیز «ایران» یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو جو بایدن و بوریس جانسون، نخست‌وزیری بریتانیا بود. 

علاوه بر این، در بیانیه کاخ سفید آمده است که جو بایدن در جریان گفت‌و‌گوی تلفنی با امانوئل مکرون، بر تعهد خود به تقویت روابط با اروپا از طریق ناتو و شراکت آمریکا با اتحادیه اروپا تاکید کرده است.

بایدن و مکرون، همچنین در مورد نیاز به هماهنگی نزدیک برای مقابله با چالش‌های مشترک مانند تغییرات اقلیمی،کووید-۱۹ و احیای اقتصاد جهانی موافقت کردند.

امانوئل مکرون پس از گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن، گفت: «دو کشور، فرانسه و آمریکا، درباره مسائل بهداشت جهانی، به‌ویژه در رابطه با حمایت از آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر همه‌گیری کرونا، در چارچوب سازمان بهداشت جهانی همکاری خواهند کرد.»

روز گذشته، چهار بهمن ماه، نیز جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، بر لزوم هماهنگی در اولویت‌های مشترک در عرصه سیاست خارجی، از جمله ایران، چین و روسیه، مقابله با تغییرات اقلیمی و همکاری مشترک بر سر کنترل کووید-۱۹ تاکید کرده بودند.

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More
روزنامه دولتی «اطلاعات» طی مقاله‌ای با هشدار به مقام‌های سیاست خارجی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نوشته ممکن است کارگران چینی که در ایران حاضر هستند، «...More