تهدید زندان کارگر نیفتاد، معترضان تایلندی بازهم به خیابان آمدند | ایران اینترنشنال

تهدید زندان کارگر نیفتاد، معترضان تایلندی بازهم به خیابان آمدند

هزاران تایلندی در ادامه اعتراض‌های چند ماه اخیر، چهارشنبه نیز به خیابان‌ها آمدند و از ماها واجیرالونگ‌کورن، پادشاه این کشور، خواستند نظارت و کنترل ده‌ها میلیارد دلار دارایی سلطنتی را واگذار کند.

معترضان تایلندی با انتقاد از پادشاه در حقیقت تابویی دیرینه را شکسته‌اند. پلیس روز گذشته بسیاری از رهبران شناخته‌شده معترضان را به اتهام‌هایی مانند توهین به پادشاهی احضار کرد، اتهامی که می‌تواند مجازات تا ۱۵ سال زندان در پی داشته باشد.

پاریت چیواراک، یکی از کسانی که با اتهام توهین به پادشاهی مواجه است، گفت: «میلیون‌ها خانواده در سختی و فشارند، چطور می‌توانیم پول مالیات‌دهندگان را به یک خانواده بدهیم تا ولخرجی کنند؟»

معترضان، که پلیس شمار آن‌ها را ۸۰۰۰ نفر تخمین زده است، روز چهارشنبه هنگامی که در اطراف اداره دارایی‌ سلطنتی با موانع و سیم‌خاردار پلیس مواجه شدند، به سمت دفاتر بانک تجاری سیام حرکت کردند.

معترضان بیرون دفاتر بانک تجاری سیام، بزرگ‌ترین بانک تایلند، تجمع کردند. پادشاه تایلند ۲۳ درصد سهام این بانک به ارزش ۲/۳ میلیارد دلار را در اختیار دارد که بدین ترتیب، بزرگ‌ترین سهام‌دار بانک تجاری سیام محسوب می‌شود.

یکی از معترضان گفت: «سهام بانک تجاری سیام نباید متعلق به پادشاه باشد بلکه باید در اختیار وزارت دارایی قرار بگیرد، تا از سود آن برای توسعه کشور استفاده شود.»

از ژوییه سال جاری، تایلند صحنه اعتراض‌های مردمی بوده است که خواستار برکناری پرایوت چان‌اوچا، نخست‌وزیر تایلند، بوده‌اند. معترضان او را متهم می‌کنند که انتخابات سال گذشته را مهندسی کرده است تا قدرتی را که در سال ۲۰۱۴ با کودتا به دست آورده، حفظ کند.

معترضان همچنین خواستار اصلاح قانون اساسی‌اند تا پادشاه در مقابل قانون پاسخگو باشد و کنترل فردی‌اش بر دارایی‌های سلطنتی و برخی واحدهای نظامی محدود شود.

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More