تهدید رهبر حوثی‌های یمن به حمله موشکی در ریاض، ابوظبی و دبی | ایران اینترنشنال

تهدید رهبر حوثی‌های یمن به حمله موشکی در ریاض، ابوظبی و دبی

 

عبدالمالک الحوثی، رهبر شورشیان حوثی در یمن، هشدار داد در صورت تشدید خشونت در بندر استراتژیک حدیده، این گروه عربستان و امارات را هدف حملات موشکی قرار خواهند داد.

الحوثی در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی المسیره متعلق به حوثی‌های یمن گفت: «موشک‌های ما قادر به هدف قرار دادن ریاض و فراتر از آن، دوبی و ابوظبی هستند.»

او ادامه داد: «در صورت تشدید اوضاع در حدیده، می‌توانیم نقاط استراتژیک، حیاتی، حساس و مهم را هدف قرار دهیم. ما قادریم لرزه شدیدی در اقتصاد امارات ایجاد کنیم.»

یمن از چهار سال پیش صحنه رویارویی نظامی میان حوثی‌ها از یک سو و دولت رسمی عبد ربه منصور هادی تحت حمایت ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان از سوی دیگر است.

نیروهای حوثی اغلب جنوب عربستان را با موشک هدف قرار می‌دهند. در مواردی نیز ریاض و تاسیسات نفتی شرکت آرامکو را نیز هدف قرار داده‌اند که البته بیشتر موشک‌ها قبل از اصابت به هدف ره‌گیری شده‌اند.

بندر حدیده از مبادی ورودی اصلی کمک‌های بشردوستانه به یمن است. از ماه دسامبر سال گذشته در این نقطه از یمن آتش‌بس اعلام شده و سازمان ملل مسئول اجرای توافق آتش‌بس است.

تاکنون تلاش‌های سازمان ملل به منظور عقب‌نشینی نیروهای دو طرف دعوا از حدیده بی‌ثمر بوده است. هر دو طرف مبارزه یکدیگر را به سنگ‌اندازی در راه پیشرفت مذاکرات متهم می‌کنند.

علیرغم اجرای توافق آتش‌بس، هفته‌های گذشته شاهد افزایش خشونت در دیگر مناطق یمن بوده‌اند.

جنگ اصلی در یمن در اواخر سال ۲۰۱۴و پس از آن آغاز شد که نیروهای حوثی موفق به تسخیر صنعا، پایتخت یمن، شدند. ائتلاف تحت رهبری عربستان در ماه مارس ۲۰۱۵ با هدف بازگرداندن قدرت به دولت هادی وارد عمل شد.

حوثی‌های می‌گویند علیه فساد فراگیر در کشور انقلاب کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که دو پهپاد انفجاری و دو موشک بالستیک حوثی‌های یمن را رهگیری و از طریق حمله‌ هوایی یک سایت پرتاب...More
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More