سرخط خبرها

 • دونالد ترامپ: آمریکا از ترکیه خواسته شواهد ویدئویی و صوتی مربوط به ناپدید شدن خاشقجی را «اگر وجود داشته باشند» تحویل دهد
 • ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا: با کار بیشتر می‌توان در روزها و هفته‌های آینده به توافق برگزیت دست یافت
 • در ادامه تحقیقات درباره سرنوشت جمال خاشقچی، کنسول عربستان سعودی در استانبول از سمت خود کناره‌گیری کرد
 • جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور از موافقت روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان خبر داد
 • جلسه ویژه شورای نگهبان با اسحاق جهانگیری و محمدجواد ظریف درباره پیوستن به لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم
 • مذاکرات میان بریتانیا و اتحادیه اروپا درباره برگزیت بر سر مرزهای ایرلند شمالی به بن‌بست رسیده است
 • هجوم پلیس هند به معترضان معبد کرالا
 • عضو کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار توجه هرچه بیشتر برای رفع دغدغه بازنشستگان شد
 • لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه در یک پیام توییتری ایرانیان را مردمی شجاع و بافرهنگ خواند
 • خامنه‌ای: تصویرسازی ناامیدکننده از اوضاع ایران مهم‌ترین دستور کار امروز دشمن است
 • عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران از بازداشت ۵۳ نفر در ارتباط با خرید و فروش ارز در خارج از صرافی‌ها خبر داد
 • سیدعباس صالحی وزیر ارشاد: به دنبال افزایش سهمیه مطبوعات هستیم
 • محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه: پاسخی دندان‌شکن به ربایندگان مرزبانان ایرانی در منطقه میرجاوه خواهیم داد
 • محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور: در صورت ادامه حضور زنان در ورزشگاه، برخورد قضایی می‌کنیم
 • یک محیط‌بان پارک ملی گلستان در درگیری با شکارچیان غیرمجاز کشته و دو محیط‌بان دیگر نیز زخمی شدند
 • مولود چاووش‌اغلو وزیرخارجه ترکیه: روابط با آمریکا با وجود تحریم‌ها به جایی نخواهد رسید
 • شماری از زنان بطور گزینشی اجازه یافتند برای تماشای مسابقه ایران و بولیوی به استادیوم آزادی بروند
 • تلویزیون ایران اینترنشنال در اروپا از طریق ماهواره اسکای در کانال ۷۸۰ در دسترس است
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
رییس سابق اینترپل که پس‌از سفر به چین ناپدید شد

تماس تهدیدآمیز با همسر رییس سابق اینترپل

 

یک تماس تلفنی در شب: «گوش بده و حرف نزن... ما دو تیم کاری هستیم… دو تیم کاری که فقط برای تو آمده‌ایم.» این‌ها جملاتی است که گریس منگ، همسر رییس سابق اینترپل که ناپدید شده است، در یک تلفن تهدیدآمیز شنیده است.

آقای منگ هونگوی که در مقر اینترپل در لیون فرانسه زندگی می‌کند پس از سفری به چین در ماه گذشته ناپدید شد. مقامات چینی چند روز پیش گفتند که او در چین بازداشت شده و تحقیقات از او به اتهام دریافت رشوه و قانون‌شکنی در جریان است. او همزمان با ریاست اینترپل، معاونت وزارت امنیت عمومی چین را نیز برعهده داشت.

پلیس اینترپل، روز یک‌شنبه پانزدهم اکتبر، از دریافت استعفای منگ هونگوی خبر داد و اعلام کرد که معاون او به سرپرستی این نهاد منصوب شده است، تا در مجمع‌عمومی ماه آینده در دوبی، رییس تازه‌ای برای جایگزینی آقای منگ در دو سال باقی‌مانده از مدت ریاستش بر اینترپل، انتخاب شود.   

 

 

 

 

پس از این تماس تلفنی با همسر رییس سابق اینترپل، مقامات فرانسوی هنوز در حال تحقیق‌اند که ببینند آیا این چین بوده است که گروهی را به تماس با خانم منگ، همسر منگ هونگوی واداشته است، یا خیر.

خانم منگ نگران است که صحبت درمورد همسرش، او را درمعرض خطر قرار داده باشد. صحبت علنی درمورد این دستگیری ازسوی خانم منگ، تقریبا در فضای سیاسی چین درمورد کسانی که  دستگیر شده‌اند، بی‌سابقه است. چنین اقدامی از دید بسیاری در چین مقابله‌جویانه محسوب می‌شود.

همسر رییس سابق اینترپل روز سه‌شنبه ۱۷ مهرماه،  به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «او(هونگوی) برای مدتی طولانی ناپدید شده و هیچ‌کس به من هیچ اطلاعاتی نداده و نگفته که او کجاست. این موضوع در چین به‌شدت رایج است.» او ادامه داد: «من احساس مسئولیت می‌کنم که بایستم. تنها زمانی که چنین رنجی را کشیده باشید، می‌توانید بفهمید که افراد دیگری هم رنج کشیده‌اند.»

هونگوی ۶۴ساله، که یکی از اعضای قدیمی حزب کمونیست چین است و ده‌ها سال سابقه فعالیت در دستگاه امنیتی آن کشور را دارد، یکی از جدیدترین قربانیان سرکوب مقاماتی است که تحت عنوان فساد و یا خیانت در دولت شی جین‌پینگ دستگیر شده‌اند.

خانم منگ می‌گوید که شب‌هنگام و زمانی که درحال آماده‌کردن دو پسرش برای خواب بوده، به او تلفن کرده‌اند. فردی که با او تماس گرفته، به زبان چینی صحبت کرده است. او ادعا کرده است که برای هونگوی کار می‌کرده، که احتمالا به این معناست که در دستگاه امنیتی چین کار می‌کند.

او می‌گوید: «فقط تصور کنید: شوهر من گم شده بود، بچه‌ها به خواب رفته بودند، هیچ کدام از تلفن‌های دیگر من کار نمی‌کرد و آن تنها موبایلی بود که داشتم. من واقعا ترسیده بودم.»

دست‌گذاشتن روی رییس اینترپل، حتی برای دولت شی که در اعمال سیاست‌هایش در عرصه بین‌الملل با شدت و حدت بیشتری عمل کرده، حرکت سنگینی است. خانم منگ می‌گوید که همسرش با تلاش خود به مقام‌های بالا رسیده و از پایین و در خانواده‌ای معمولی کار خود را آغاز کرده است. به گفته او، هونگوی مردی آرمان‌گراست با آرزویش تحکیم قدرت قانون در چین.

اما یک فعال حقوق‌بشر چین که هرازگاهی به‌خاطر ابراز نظراتش در خانه محصور می‌شود، معتقد است که هونگوی قربانی همان سیستم غیرشفاف و قدرتمندی شده است که هیچ نظارتی بر آن نیست و روزی خود به ساختنش کمک کرده است. هو جیا که در پکن زندگی می‌کند، می‌گوید زمانی‌که یک موضوع سیاسی می‌شود، دیگر قانون در چین جایی ندارد. او اضافه می‌کند که اگر همسر هونگوی در پاریس نبود و درمورد شوهرش صحبت نمی‌کرد، پرونده او در یک جعبه سیاه قفل می‌شد.

او اضافه می‌کند: «اگر هونگوی قبلا رییس اینترپل نبود، هیچ کس نمی‌فهمید که چین تبدیل به چه امپراطوری پلیسی شده است.»