تلاش مجلس نمایندگان آمریکا برای محدود کردن اقدام نظامی علیه ایران | ایران اینترنشنال

تلاش مجلس نمایندگان آمریکا برای محدود کردن اقدام نظامی علیه ایران

 

نانسی پلوسی، رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد این مجلس روز پنج‌شنبه درباره «محدود کردن اقدامات نظامی دونالد ترامپ در رابطه با ایران» رای‌گیری خواهد کرد.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز چهارشنبه هیجدهم دی‌ماه به‌نقل از سخنگوی رییس مجلس نمایندگان آمریکا نوشت که این مجلس درصدد است اقدام نظامی احتمالی علیه ایران، تنها پس از اجازه کنگره آمریکا ممکن شود.

هرچند پس از صحبت‌های روز چهارشنبه ترامپ به‌نظر می‌رسد ایالات متحده قصد ندارد، دست‌کم به‌طور فوری، واکنشی نظامی به حملات سپاه پاسداران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق داشته باشد، اما دموکرات‌های کنگره نگران آن هستند که دولت ترامپ در نهایت بدون مجوز دست به اقدام نظامی علیه ایران بزند.

قطعنامه پیشنهادی دموکرات‌ها دولت ترامپ را محدود می‌کند تا ۳۰ روز هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه ایران را متوقف کند مگر این که کنگره به آن رای بدهد. طرحی که به‌نظر می‌رسد با توجه اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا تصویب آن با چالش جدی مواجه باشد.

به گفته رییس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا دل‌نگرانی‌های «جدی و آنی» نسبت به تصمیم دولت ترامپ در خصوص رویارویی خصمانه علیه ایران و استراتژی پیش روی دولت دارند. به گفته پلوسی، به نگرانی‌های نمایندگان آمریکا در خصوص قانون اختیارات جنگی رییس جمهوری توجه نشده است.

هرچند جمهوری‌خواهان از آنچه صبر و خویشتن‌داری دولت ترامپ در قبال ایران خوانده شده تقدیر کرده‌اند اما نمایندگان دموکرات نگرانی‌های جدی از رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران و عدم ارائه اطلاعات کافی ابراز کرده‌اند.

در خردادماه سال خورشیدی جاری، مجلس نمایندگان ایالات متحده به لغو مجوز استفاده از نیروی نظامی، بدون اجازه کنگره، رای داد.  بر اساس قانونی که در سال ۲۰۰۱، تنها سه روز پس از حوادث ۱۱ سپتامبر نیویورک، تصویب شد؛ به رییس جمهوری آمریکا اختیارات گسترده‌ای در استفاده از نیروی نظامی داده شده بود.

پیشتر، در رای‌گیری روز چهارشنبه ۲۹ خرداد، شمار زیادی از نمایندگان دموکرات، و حتی جمعی جمهوری‌خواه، به لغو مجوز قانونی موسوم به «مجوز استفاده از نیروی نظامی» (AUMF) که در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، رییس جمهور پیشین جمهوری‌خواه آمریکا، تصویب شده بود، رای دادند.