تلاش دولت کوبا برای جلوگیری از اعتراضات بیشتر؛ محدودیت‌های گمرکی غذا و دارو موقتا برداشته شد | ایران اینترنشنال

تلاش دولت کوبا برای جلوگیری از اعتراضات بیشتر؛ محدودیت‌های گمرکی غذا و دارو موقتا برداشته شد

 

 

در اقدامی که به نظر می‌رسد واکنشی است به خواسته‌های معترضان، کوبا اعلام کرد محدودیت‌های مربوط به مقدار غذا و دارویی که مسافران می‌توانند از خارج از کشور با خود بیاورند را به طور موقت لغو می‌کند.

دولت پیشتر رسانه‌های اجتماعی و آمریکا را عامل تحریک اعتراضات دانسته بود. 

اندکی پیش از سخنرانی تلویزیونی میگل دیاز-کانل، رییس جمهوری کوبا، نخست وزیر این کشور مانوئل ماررو اعلام کرد برخی محدودیت‌های گمرکی برداشته می‌شود و به معترضان قول‌هایی برای بهبود وضعیت کشور داد. او گفت مقام‌های دولتی برای برطرف کردن کمبود دارو تلاش خواهند کرد.

در همین حال، الخاندرو گیل، وزیر اقتصاد کوبا اعلام کرد که دولت قوانینی را که مدت‌هاست به صاحبان مشاغل برای راه اندازی شرکت‌های کوچک و متوسط ​​وعده داده، وضع می‌کند.

بسیاری از کالاها به سختی در کوبا یافت می‌شود و وارد کردن آنها مستلزم پرداخت هزینه‌های گمرکی بالاست. بر اساس قوانین کنونی مسافران کوبایی می‌توانند تا سقف ۱۰ کیلوگرم دارو بدون پرداخت مالیات با خود به کوبا بیاورند. مسافران همچنین می‌توانند مقدار محدودی غذا و لوازم بهداشتی بیاورند اما باید هزینه‌های گمرکی پرداخت کنند.

بنابر اعلام جدید دولت کوبا، مسافران کوبایی می‌توانند از روز دوشنبه به طور نامحدودی کالاهای مورد نیاز خود را بدون پرداخت هزینه های گمرکی وارد کشور کنند.

یکی از خواسته‌های معترضان این بود که دولت محدودیت‌های گمرکی در مورد مواد غذایی، دارویی و محصولات بهداشتی را که به سختی در کوبا یافت می‌شوند، آنهم در یکی از بحرانی‌ترین دوران‌های اقتصادی این کشور از زمان سقوط شوروی برداشته شوند.

ماررو در یک میزگرد تلویزیون دولتی همراه با دیاز-کانل، رئیس جمهوری کوبا، گفت: «برداشتن محدودیت‌های گمرکی خواسته بسیاری از مسافران بوده است و لازم بود این تصمیم گرفته شود.»

اما مشخص نیست با توجه به اینکه در حال حاضر به دلیل وجود بدترین موج شیوع کرونا در کشورهای حوزه دریای کارائیب پروازهای اندکی به این کشورها وجود دارد، برداشتن محدودیت‌ها چقدر می‌تواند کارآمد باشد.

یوانی سانچز، وبلاگ‌نویس زن منتقد دولت که یک وب‌سایت خبری را اداره می‌کند، به سرعت توییت کرد که دادن چنین امتیازاتی برای دلجویی از معترضان کافی نیست.

او در این توییت نوشت: «ما خرده نان نمی‌خواهیم، ما آزادی می‌خواهیم و همین حالا نیز آن را می‌خواهیم. خیابان‌ها حرف خود را زده‌اند، ما نمی‌ترسیم.»

هزاران نفر از معترضان در روزهای اخیر در اعتراض به کمبود کالاهای اساسی، نبود آزادی‌های مدنی و نحوه مدیریت بحران کرونا در کوبا به خیابان‌ها آمدند. این اعتراضات در شش دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

به گفته سازمان حقوق بشری کوبالکس،که در زمینه حقوق تبعیدی‌ها فعالیت می‌کند، تاکنون ۲۰۰ نفر در این اعتراضات دستگیر و تنها تعداد اندکی از آنها آزاد شده‌اند.

رییس‌ جمهوری کوبا، معترضان را به سه دسته تقسیم کرده است: ضدانقلاب‌ها، خرابکارها که عامل تخریب و سرقت در خیابان‌ها هستند و کسانی که به طور مشروع از شرایط موجود ناراضی‌اند. او پیشتر گفته بود: «معترضان برای براندازی انقلاب باید از روی جسد ما رد شوند.»

موسیقیدانان و نوازندگان برجسته کوبایی در اقدامی بی‌سابقه از اعتراضات مردمی حمایت و از دولت کمونیستی کوبا برای نحوه برخورد با بدترین ناآرامی‌های چند دهه اخیر انتقاد کردند.

موسیقیدانان کوبایی همواره از پرداختن به موضوعات سیاسی برای جلوگیری از مواجهه با خطر انتقام‌جویی دولت از آنها، دوری کرده‌اند. از طرفی آنها نگران بوده‌اند با گرفتن مواضع سیاسی مورد تنفر کوبایی‌های خارج از کشور قرار بگیرند. اما این‌ بار علنا از معترضان حمایت کرده و از دولت خواستند به جای برخورد با معترضان به حرف آنها گوش دهند.

چندین کشور و سازمان ملل از دولت کوبا خواسته‌اند که به حق شهروندان برای ابراز وجود احترام بگذارد. اما کشورهای دیگری مانند مکزیک نیز معتقدند بهترین راه برای کمک به مردم کوبا کاهش تحریم‌های آمریکاست.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More