تلاش ترامپ برای اعمال فشار در پرونده رضا ضراب | ایران اینترنشنال

تلاش ترامپ برای اعمال فشار در پرونده رضا ضراب

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، به رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت آمریکا، فشار آورده تا وزارت دادگستری این کشور را متقاعد کنند تا از پی‌گیری پرونده کیفری رضا ضراب، تاجر ایرانی‌الاصل ترکیه، منصرف شود.

پایگاه خبری بلومبرگ روز چهارشنبه هفدهم مهرماه به نقل از سه منبع آشنا با موضوع، بدون ذکر نام، نوشت که وزیر خارجه وقت آمریکا با این درخواست ریاست جمهوری مخالفت و در نهایت از آن امتناع کرده است.

به گزارش رویترز، تیلرسون بلافاصله پس از جلسه، اعتراض خود را با جان کلی، رییس ستاد کارکنان کاخ سفید، در میان گذاشت و تاکید کرد که طرح چنین درخواستی از سوی ترامپ «غیرقانونی» است.

 به نوشته بلومبرگ، سایر افرادی که در جلسه مربوطه در کاخ سفید حضور داشته‌اند از طرح چنین درخواستی از سوی رییس جمهوری آمریکا شگفت‌زده شدند.

 

به گزارش بلومبرگ، درخواست ترامپ برای اعمال فشار به پرونده ضراب در  نیمه دوم سال ۲۰۱۷ مطرح شده است. با این حال به‌طور دقیق روشن نیست که آیا درخواست ترامپ پس از اعتراف‌های ضراب در همین سال ۲۰۱۷ بوده است یا بعد از آن.

ضراب در نوامبر سال ۲۰۱۷ در یک دادگاه فدرال در نیویورک علیه خود شهادت داد و هفت تا از اتهام‌های اصلی خود، از جمله پول‌شویی، پرداخت رشوه و تقلب‌های بانکی را پذیرفت.

رضا ضراب متهم است که با دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران به مقام‌های دولت ترکیه رشوه داده است. ضراب در سال ۲۰۱۶ با اتهام نقض تحریم‌های ایران در میامی آمریکا بازداشت شد.

در گزارش بلومبرگ همچنین به این نکته اشاره شده است که رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ در حال حاضر، وکالت ضراب را در پرونده‌ کیفری که علیه او در دادگستری آمریکا مطرح شد بر عهده داشته است. هرچند در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، جولیانی چنین سمت یا روابط کاری با ترامپ نداشته است.

 

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More