تظاهرات هواداران ناوالنی در روسیه؛ صدها معترض بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

تظاهرات هواداران ناوالنی در روسیه؛ صدها معترض بازداشت شدند

 

همزمان با آغاز تظاهرات هواداران الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت ولادیمیر پوتین که اکنون در بازداشت به سر می‌برد، نیروهای پلیس روسیه بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ نفر را بازداشت کردند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تظاهرات هواداران ناوالنی که در تابستان گذشته هدف یک حمله سمی قرار گرفت، روز شنبه در ده‌ها شهر روسیه، از جمله مسکو و نووسیبیرسک برای آزادی این چهره مبارز برگزار شد.

اولین تجمع‌ها و تظاهرات در شرق روسیه و سیبری آغاز شد و هزاران نفر به خیابان‌های شهرهای مختلف آمدند. پلیس ضدشورش روسیه نیز به صورت پرشمار در خیابان‌ها حضور دارد.

معترضان در مسکو شعارهایی از جمله «روسیه بدون پوتین» سر دادند. در شهر ولادی‌وستوک شعار «پوتین دزد است» در خیابان‌ها شنیده می‌شد.

 

 

پیش از برگزاری تظاهرات در پایتخت روسیه که برای ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی برنامه‌ریزی شده، پلیس ضدشورش مسکو دست‌کم ۱۰۰ نفر را بازداشت کرد و  لیوبوف سوبول، از متحدان ناوالنی نیز در مشکو دستگیر شد.

یولیا، همسر ناوالنی هم در مسکو بازداشت شد. او در اینستاگرامش تصویری از خود در خودروی پلیس منتشر کرده است.

 

 

بر اساس اعلام یک سازمان غیردولتی (OVD-info) که بازداشت‌های معترضان در اعتراض‌های مختلف را دنبال می‌کند، تاکنون حدود ۱۶۱۴ معترض در روسیه بازداشت شده‌اند.

در پی بازداشت معترضان مسالمت‌جو، بریتانیا از مقام‌های روسیه خواست به تعهدات حقوق بشری‌ بین‌المللی‌شان احترام بگذارند. در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده که لندن از نزدیک اوضاع در روسیه را دنبال می‌کند.

سفارت آمریکا در روسیه نیز از بازداشت خبرنگاران در اعتراض‌های شنبه انتقاد کرد و سخنگوی سفارت در توییتی نوشت: «مقام‌های روسیه معترضان مسالمت‌جو و روزنامه‌نگاران را بازداشت می‌کنند. این به نظر کارزاری متمرکز برای سرکوب آزادی بیان و تجمع است.»

وزارت کشور روسیه اعلام کرد نزدیک به ۴ هزار نفر در اعتراضات روز شنبه در مسکو شرکت کرده‌اند، اما رویترز تخمین زده در این شهر دست‌کم ۴۰ هزار نفر در این تظاهرات حضور دارند.

یک وبسایت مانیتورینگ اعلام کرد در روسیه اینترنت قطع شده و سرویس‌های تلفن همراه با اختلال مواجه شده‌اند.

در شهر یاکوتسک، شهری است در شرق سیبری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیه، معترضان در حالی به خیابان‌ها آمده‌اند که دمای هوا در این شهر منفی ۵۰ درجه سانتیگراد است.بنا بر ویدیویی که از سوی این سازمان غیردولتی منتشر شده، ده‌ها نیروی پلیس ضدشورش به دنبال معترضان در شهر ولادی‌وستوک افتاده‌اند.

به گزارش رویترز، پلیس حصارهایی را در اطراف میدان پوشکین قرار داده و سفارت آمریکا در مسکو نیز با انتشار مکان‌ها و زمان‌های تظاهرات، از شهروندان آمریکایی خواسته که از محل تظاهرات دور بمانند. اما وزارت خارجه روسیه این اقدام سفارت آمریکا را «دخالت آشکار» در امور داخلی روسیه دانسته است.

پیشتر پلیس مسکو تهدید کرده بود که این تظاهرات مجوز قانونی ندارد و با آن برخورد می‌شود. همچنین شهردار مسکو برگزاری چنین تظاهراتی را «غیرقابل قبول» دانسته و گفته بود که با وجود شیوع کرونا نباید برگزار شود.

 

 

اما در مقابل، لولیا، همسر ناوالنی در صفحه اینستاگرام خود از برگزاری تظاهرات حمایت کرد و از حضور خود در تظاهرات مسکو خبر داد.

بازداشت هواداران و همکاران ناوالنی در روزهای اخیر ادامه داشته است و روز پنج‌شنبه نیز چند نفر از همکاران ناوالنی از جمله لیوبوف سوبول، چهره مطرح جنبش و کیرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی پس از فراخوان برای برگزاری تظاهرات بازداشت شدند.

گروهی از هواداران ناوالنی در برلین، هامبورگ و مونیخ در اعتراض به بازداشت او تجمع کردند. تجمع‌های کوچک هم در پاریس و بلغارستان گزارش شده است.

کرملین هنوز به تظاهرات روز شنبه واکنش نشان نداده اما دادستان‌ها گفته‌اند گزارش‌ها درباره خشونت معترضان علیه پلیس را بررسی می‌کنند.

یارمیش، روز جمعه در حساب توییتر خود از محکومیتش در یک دادگاه روسیه به ۹ روز زندان خبر داد. به این ترتیب، او نمی‌تواند در تظاهرات روز شنبه شرکت کند.

با این حال، علاوه بر حمایت‌های مردمی به ویژه در میان جوانان، بسیاری از چهره‌های هنری و ورزشی روسیه در روزهای اخیر از این رهبر سیاسی مخالف پوتین حمایت کرده‌اند.

پیش‌بینی حضور جوانان در تظاهرات هواداران ناوالنی در حالی است که وزارت آموزش روسیه از والدین دانش‌آموزان خواست که «به برنامه‌های فرزندان‌ خود علاقه‌مند باشند» و مانع پیوستند آنان به تظاهرات شوند.

این وزارتخانه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «هیچ کس حق ندارد که جوانان را به سوی اقدامات سیاسی و تحریک‌آمیز سوق دهد.»

وزارت آموزش روسیه از کسانی که قصد دارند در تظاهرات شرکت کنند خواست «فیلم مورد علاقه خود را ببینند، در جنگل یا پارک قدم بزنند، یا اسکیت روی یخ یا سورتمه‌سواری انجام دهند».

ناوالنی که اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت مسکو به شمار می‌رود، یکشنبه گذشته پس از پنج ماه دوری از روسیه به این کشور بازگشت و در بدو ورود به فرودگاهی در مسکو در چارچوب پرونده‌ای مالی بازداشت شد و همچنان در زندان به سر می‌برد.

او تابستان گذشته با یک سم اعصاب مسموم، و برای درمان به آلمان منتقل شده بود. ناوالنی دولت روسیه را مسئول مسمومیت خود دانسته، اما پوتین این اتهام را رد کرده است.

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More