تظاهرات معترضان تایلندی با وجود ممنوعیت‌‌ها ادامه دارد | ایران اینترنشنال

تظاهرات معترضان تایلندی با وجود ممنوعیت‌‌ها ادامه دارد

 

هزاران تظاهرکننده ضددولتی در تایلند روز یکشنبه برای چهارمین روز پیاپی به خیابان‌های بانکوک آمدند و با وجود ممنوعیت تظاهرات، علیه دولت پرایوت چان-اوچا، نخست وزیر این کشور، راهپیمایی کردند.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه گزارش داد که تظاهرات معترضان تایلندی که از سه ماه پیش آغاز شده، با وجود بازداشت ده‌ها معترض و رهبرانشان، به‌کارگیری خودروهای آب‌پاش و تعطیلی بخش عمده مترو بانکوک همچنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، معترضان برای گریز از نیروهای امنیتی، با تغییر سریع موقعیت خود، مکان‌های مختلفی را برای تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌کنند.

دولت از روز پنج‌شنبه هرگونه تظاهرات را ممنوع کرده است و تظاهرات در روز جمعه به خشونت کشیده شده بود.

رویترز اضافه کرد که صدها نفر در نزدیکی «بنای پیروزی» تجمع کردند. همچنین برخی از معترضان دست‌نوشته‌هایی را روی کرکره‌های ایستگاه مترو نصب کرده‌اند که روی آنها نوشته شده بود: «آیا لیسیدن چکمه‌های دیکتاتور طعم خوبی دارد؟» رویترز تاکید کرده که برخی از نوشته‌ها لحنی تندتر داشت.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که کلاه‌ها، ماسک‌ها و عینک‌هایی از سوی معترضان در میان تظاهرکنندگان برای مقابله با مداخله احتمالی پلیس توزیع می‌شد.

با وجود حضور نیروهای پلیس، آنها در تظاهرات روز یکشنبه مداخله نکردند. سخنگوی پلیس در یک کنفرانس خبری گفت که «ما متعهد به صلح و نظم هستیم.»

تظاهرات روز یکشنبه تایلند دست‌کم در ۱۹ استان دیگر نیز برگزار شد. روز شنبه نیز معترضان تایلندی در بخش‌هایی از پایتخت تظاهرات کردند. 

همچنین تاکنون چندین تظاهرات در همبستگی با معترضان تایلندی در کشورهای تایوان، دانمارک، سوئد، فرانسه، آمریکا و کانادا برگزار شده است.

معترضان تایلندی که اغلب آنان را دانشجویان تشکیل می‌دهند، خواستار کناره‌گیری نخست وزیر فعلی و همچنین محدود شدن قدرت سلطنت هستند.

پرایوت چان-اوچاٰ فرمانده سابق ارتز تایلند، در سال ۲۰۱۴ با کودتا قدرت را در این کشور در دست گرفت. معترضان می‌گویند انتخابات سال گذشته نیز «مهندسی شده بود»‌ تا قدرت او را تثبیت کند.

همچنین در حالی که مخالفت با پادشاه در تایلند برای مدت‌های طولانی یک تابو بوده، معترضان به طور علنی‌تری قدرت سلطنت این کشور را زیر سوال می‌برند.

مجازات توهین‌ به پادشاه در تایلند تا ۱۵ سال حبس است.

واجیرالونگکورن، پادشاه تایلند، هنوز به طور مستقیم درباره اعتراضات اخیر سخنی نگفته، اما تاکید کرده که این کشور «نیازمند مردمی است که کشورشان را و پادشاهی را دوست داشته باشند.»

ناآرامی‌های سیاسی در تایلند امری سابقه‌دار است؛ این کشور از زمان لغو سلطنت مطلقه در سال ۱۹۳۲ تاکنون، شاهد ۱۲ کودتا بوده است.

تازه چه خبر؟
علیرضا سلیمی، نماینده مجلس، در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد، خواهان روشن شدن سرنوشت ۵ میلیارد دلار درآمد حاصل از...More
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More