تظاهرات ضدروسی در گرجستان به خشونت کشیده شد | ایران اینترنشنال

تظاهرات ضدروسی در گرجستان به خشونت کشیده شد

تجمع چندین هزار نفر مقابل پارلمان گرجستان در اعتراض به سخنرانی یک نماینده پارلمان روسیه به خشونت کشیده شد.

تظاهرکنندگان که شامگاه پنج‌شنبه ۳۰ خرداد، تلاش داشتند وارد پارلمان گرجستان در شهر تفلیس، پایتخت این کشور شوند، با نیروهای پلیس ضد شورش درگیر شدند.

پلیس گرجستان برای متفرق کردن معترضان از ماشین‌های آبپاش، گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد.

رسانه‌ها، تعداد تظاهرکنندگان را ده هزار نفر اعلام کرده‌ و گزارش داده‌اند که این درگیری ساعت‌ها به طول کشید و حدود ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت.

اما ماموكا باختادز، مشاور نخست وزیر گرجستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ۳۹ نیروی پلیس و ۳۰ تظاهرکننده در بیمارستان بستری شدند.

او گفت که این تظاهرات به «تحریک نیروهای مخالف دولت» برگزار شد و استفاده پلیس از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی علیه معترضان را رد کرد.

این در حالی است که یکی از مقام‌های بهداشت گرجستان اعلام کرد بیش از ۲۴۰ نفر در این تظاهرات زخمی شدند و نیمی از آنان همچنان در بیمارستان بستری هستند.

این تظاهرات پس از آن شکل گرفت که سرگئی گاوریل، نماینده پارلمان روسیه که همراه با هیاتی از پارلمان این کشور به تفلیس سفر کرده، در مجلس گرجستان سخنرانی کرد. سفر این هیات روس در چارچوب دیدار سالانه نمایندگان دو کشور درباره مذهب ارتدوکس است.

اما تظاهرکنندگان علاوه بر اعتراض به این سخنرانی، همچنین خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام و استعفای رییس کنونی پارلمان و نیز وزیر کشور گرجستان شدند.

سالومه زورابیشویلی، رییس جمهوری گرجستان که در بلاروس به سر می‌برد، اعلام کرد که برای مقابله با این بحران سفرش را نیمه کاره خواهد گذاشت و به کشور بازمی‌گردد.

روسیه روز جمعه ۳۱ خرداد اعلام کرد که نیروهای اپوزیسیون گرجستان تلاش می‌کنند که روابط میان دو کشور بهبود نیابد.

وزارت امورخارجه روسیه نیروهای «رادیکال» اپوزیسیون گرجستان را به سازمان‌دهی این تظاهرات متهم کرد.

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی بندر دیلم، در استان بوشهر، ۲۰۰ مغازه را طعمه حریق کرد. به گفته مقام‌های محلی، آتش‌سوزی حدود هفت‌ونیم صبح روی داد و پس از...More
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More