تظاهرات در بیروت؛ معترضان خواهان رفع مشکلات اقتصادی و خلع ‌سلاح حزب‌الله شدند | ایران اینترنشنال

تظاهرات در بیروت؛ معترضان خواهان رفع مشکلات اقتصادی و خلع ‌سلاح حزب‌الله شدند

صدها لبنانی در اعتراض به مشکلات اقتصادی این کشور در مرکز شهر بیروت دست به تظاهرات زدند. معترضین همچنین خواهان خلع سلاح شبه‌نظامیان حزب‌الله شدند.

در این تظاهرات بین مخالفان و طرفداران حزب‌الله درگیری‌های خشونت‌بار رخ داد. نیروهای امنیتی که برای کنترل درگیری‌ها به صحنه آمده بودند به سمت معترضین گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور شلیک کردند. به گفته صلیب سرخ لبنان، در این درگیری‌ها ۳۷ نفر زخمی شدند.

کانون تظاهرات میدان شهدا در مرکز بیروت بود. برخی از معترضین سطل‌های زباله را آتش زدند و به یک فروشگاه لوازم خانگی حمله کردند و با آتش زدن تعدادی مبلمان خیابان را بند آورند.

از سوی دیگر، رهبران سیاسی و مذهبی لبنان نسبت به وقوع درگیری‌های فرقه‌ای در این کشور هشدار دادند. روز شنبه صدای شلیک گلوله از برخی محله‌های بیروت شنیده شد.

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان، در توییتی ضمن محکوم کردن هر گونه شعار فرقه‌ای از تظاهرکنندگان و رهبران سیاسی و مذهبی آنان خواست تا هوشیار بوده و با ارتش و نیروهای امنیتی همکاری کنند.

 تظاهرات روز شنبه بزرگترین تظاهراتی است که از زمان کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا برگزار شده است.

بیروت در حال حاضر با صندوق بین‌المللی پول در حال مذاکره است تا برای نجات اقتصاد خود از فروپاشی یک بسته کمکی چند میلیارد دلاری را دریافت کند.

پس از آنکه تظاهرات سراسری گسترده در ماه اکتبر دولت قبلی لبنان را مجبور به کناره‌گیری کرد، دولت دیاب با حمایت شبه نظامیان حزب‌الله و متحدانش به قدرت رسید.

در ماه‌های اخیر، مشکلات مالی لبنان به شدت رو به وخامت گذاشته، به طوریکه ارزش پوند لبنان به نصف رسیده و با توجه به اتکای اقتصاد لبنان بر واردات، قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است. همچنین کسب‌وکارها بسیاری از کارکنان خود را تعدیل کرده‌اند.

  

تازه چه خبر؟
محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، با اشاره به افزایش بیماران بحرانی مبتلا به کرونا نسبت به کل بیماران کرونا بستری شده در این استان گفت از هر...More
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۱۸۴ کشور به برنامه این سازمان برای تامین مالی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوسته‌اند. تدروس آدهانوم، دبیرکل این...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره به مشکلات ارزی در تامین اقلام و امکانات بهداشتی کرونا اعلام کرد ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و...More
کابینه امارات متحده عربی روز دوشنبه توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل را که ماه گذشته در واشینگتن به امضا رسید تصویب کرد. در بیانیه هیات...More
همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا و ادامه تعطیلی تالارهای پذیرایی، ده‌ها نفر از تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران تجمع اعتراضی...More