تظاهرات بغداد در اولین سالگرد اعتراضات عراق به خشونت کشیده شد | ایران اینترنشنال

تظاهرات بغداد در اولین سالگرد اعتراضات عراق به خشونت کشیده شد

در نخستین سالگرد آغاز اعتراضات ضددولتی عراق، صدها نفر روز یکشنبه در خیابان‌های بغداد تجمع کردند اما تظاهرات به خشونت کشید و پلیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آبپاش شد.

به گزارش رویترز، نیروهای امنیتی تلاش کردند مانع عبور تظاهرکنندگان از موانعی شوند که روی پل منتهی به «منطقه سبز»، محل استقرار ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها، قرار داده شده است.

شمار دیگری از شهرهای جنوب عراق، از جمله نجف، ناصریه و بصره، نیز روز یکشنبه شاهد تظاهرات و تکرار شعارهای سال گذشته بود.

نجم عبدالله، یک تظاهرکننده عراقی در نزدیکی پل جمهوریه در بغداد، به رویترز گفت: «ما اعتراضات را برای مطالبه حقوق دزدیده شده خود متوقف نمی‌کنیم. ما قربانی دولت‌های فاسدیم.» 

بنابر همین گزارش، تظاهرکنندگان از محقق نشدن مطالبات خود طی یک سال گذشته و همچنین روشن نشدن پرونده تحقیقات درباره سرکوب مرگبار تظاهرکنندگان عراقی معترضند.

بر اساس آمار رسمی دولت عراق که چندی پیش منتشر شد، در جریان اعتراضات یک سال اخیر ۵۶۵ تظاهرکننده در مناطق مختلف این کشور کشته و حدود سی هزار تن زخمی شدند.

اعتراضات عراق که خود عراقی‌ها از آن به عنوان «انتفاضه اکتبر» یاد می‌کنند، با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد.

به گزارش رسانه‌های عراقی، تظاهرات یکشنبه در حالی برگزار شد که فرماندهی انتظامی بغداد از پیش دستور عدم استفاده از سلاح و گلوله‌های جنگی را صادر کرده بود.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، نیز پیش از اغاز تظاهرات خواستار آرامش معترضان شده بود.

کاظمی که چند ساعت پیش از آغاز تظاهرات در یک سخنرانی تلویزیونی سخن می‌گفت، تظاهرکنندگان را نسبت به تلاش برخی برای خارج کردن تظاهرات از حالت مسالمت‌آمیز برحذر داشت.

مصطفی کاظمی که پس از کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر پیشین عراق، به قدرت رسید در سخنانش از فرد یا گروهی خاص نام نبرد.

همچنین نخست وزیر عراق از نیروهای عراقی خواست که از تظاهرکنندگان محافظت کنند. او از خود تظاهرکنندگان نیز خواست که برای محافظت از خود زنجیره‌های انسانی تشکیل دهند.

همزمان کمیسیون عالی حقوق بشر در عراق، روز یکشنبه از تظاهرکنندگان عراقی خواست آرامش را حفظ کنند. این کمیسیون از نیروهای امنیتی عراق نیز خواست محافظت از تظاهرکنندگان را تضمین کنند.

سال گذشته شروع اعتراضات عراق فقط در بغداد نبود و جمعی از تظاهرکنندگان خیابان‌هایی را در ناصریه، بصره، کوت و نجف مسدود کردند.

در بغداد، مقتدا صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواست که مقابل سفارت آمریکا در بغداد تظاهرات کنند، اما برخی از تظاهرکنندگان به رسانه‌ها اعلام کردند که «صدر نماینده ما نیست.»

اعتراضات سال گذشته عراق چند روز پس از اعتراضات لبنان و چند روز پیش از اعتراضات آبان‌ماه در ایران آغاز شد.

تازه چه خبر؟
فواد حسین، وزیر خارجه عراق، کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از طراحان برنامه موشکی و هسته‌ای ایران، را محکوم کرد. سخنگوی وزارت...More
بر اساس اعلام یک سازمان حقوق بشری و همچنین ویدئوهای پخش شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی بلاروس بیش از ۱۰۰ نفر را در تجمعات معترضان در مینسک،...More
به گفته مقام‌های محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، از سه نفری که متهم به کشتن یک توله خرس در منطقه حفاظت‌شده دنا هستند، یک نفر بازداشت شد و دو نفر...More
اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان اعلام کرد تردد در نزدیکی تالاب‌های این استان به دلیل مشاهده آنفولانزای پرندگان در کشور ممنوع شده است. نبی‌الله قائد...More
محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات متحده عربی و امیر دوبی، اعلام کرد که دولت این کشور تشکیل یک شورای ملی جدید در حوزه امنیت سایبری را تصویب کرد...More