تظاهرات بغداد در اولین سالگرد اعتراضات عراق به خشونت کشیده شد | ایران اینترنشنال

تظاهرات بغداد در اولین سالگرد اعتراضات عراق به خشونت کشیده شد

در نخستین سالگرد آغاز اعتراضات ضددولتی عراق، صدها نفر روز یکشنبه در خیابان‌های بغداد تجمع کردند اما تظاهرات به خشونت کشید و پلیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آبپاش شد.

به گزارش رویترز، نیروهای امنیتی تلاش کردند مانع عبور تظاهرکنندگان از موانعی شوند که روی پل منتهی به «منطقه سبز»، محل استقرار ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها، قرار داده شده است.

شمار دیگری از شهرهای جنوب عراق، از جمله نجف، ناصریه و بصره، نیز روز یکشنبه شاهد تظاهرات و تکرار شعارهای سال گذشته بود.

نجم عبدالله، یک تظاهرکننده عراقی در نزدیکی پل جمهوریه در بغداد، به رویترز گفت: «ما اعتراضات را برای مطالبه حقوق دزدیده شده خود متوقف نمی‌کنیم. ما قربانی دولت‌های فاسدیم.» 

بنابر همین گزارش، تظاهرکنندگان از محقق نشدن مطالبات خود طی یک سال گذشته و همچنین روشن نشدن پرونده تحقیقات درباره سرکوب مرگبار تظاهرکنندگان عراقی معترضند.

بر اساس آمار رسمی دولت عراق که چندی پیش منتشر شد، در جریان اعتراضات یک سال اخیر ۵۶۵ تظاهرکننده در مناطق مختلف این کشور کشته و حدود سی هزار تن زخمی شدند.

اعتراضات عراق که خود عراقی‌ها از آن به عنوان «انتفاضه اکتبر» یاد می‌کنند، با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد.

به گزارش رسانه‌های عراقی، تظاهرات یکشنبه در حالی برگزار شد که فرماندهی انتظامی بغداد از پیش دستور عدم استفاده از سلاح و گلوله‌های جنگی را صادر کرده بود.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، نیز پیش از اغاز تظاهرات خواستار آرامش معترضان شده بود.

کاظمی که چند ساعت پیش از آغاز تظاهرات در یک سخنرانی تلویزیونی سخن می‌گفت، تظاهرکنندگان را نسبت به تلاش برخی برای خارج کردن تظاهرات از حالت مسالمت‌آمیز برحذر داشت.

مصطفی کاظمی که پس از کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر پیشین عراق، به قدرت رسید در سخنانش از فرد یا گروهی خاص نام نبرد.

همچنین نخست وزیر عراق از نیروهای عراقی خواست که از تظاهرکنندگان محافظت کنند. او از خود تظاهرکنندگان نیز خواست که برای محافظت از خود زنجیره‌های انسانی تشکیل دهند.

همزمان کمیسیون عالی حقوق بشر در عراق، روز یکشنبه از تظاهرکنندگان عراقی خواست آرامش را حفظ کنند. این کمیسیون از نیروهای امنیتی عراق نیز خواست محافظت از تظاهرکنندگان را تضمین کنند.

سال گذشته شروع اعتراضات عراق فقط در بغداد نبود و جمعی از تظاهرکنندگان خیابان‌هایی را در ناصریه، بصره، کوت و نجف مسدود کردند.

در بغداد، مقتدا صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواست که مقابل سفارت آمریکا در بغداد تظاهرات کنند، اما برخی از تظاهرکنندگان به رسانه‌ها اعلام کردند که «صدر نماینده ما نیست.»

اعتراضات سال گذشته عراق چند روز پس از اعتراضات لبنان و چند روز پیش از اعتراضات آبان‌ماه در ایران آغاز شد.

تازه چه خبر؟
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در پیامی برگزیده شدن ابراهیم رییسی را به عنوان رییس جمهور تبریک گفت. رهبر کره شمالی با ارسال پیامی به ابراهیم رییسی با...More
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More