تصاویر ماهواره‌ای از فعالیت‌های مشکوک ایران در سایت سنجریان جاجرود خبر می‌دهد | ایران اینترنشنال

تصاویر ماهواره‌ای از فعالیت‌های مشکوک ایران در سایت سنجریان جاجرود خبر می‌دهد

فاکس نیوز گزارش داد تصاویر جدید ماهواره‌ای که به تازگی به آنها دست‌یافته نشان می‌دهد که «فعالیت‌های مشکوک و غیر عادی» در اطراف سایت سنجریان، در نزدیکی جاجرود، در حال انجام است.

سنجریان یکی از سایت‌های مخفی است که اسرائیل پس از سرقت گسترده اطلاعات هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸، از وجود آن خبر داده بود که گفته می‌شود از آن برای ساختن تجهیزات کوچک‌سازی سلاح‌های هسته‌ای استفاده می‌شده است.

تصاویر ماهواره‌ای جدید که از سوی شرکت مکسار ارائه شده و در آزمایشگاه اینتل لب مورد تحلیل قرار گرفته، نشان می‌دهد که در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰، ۲۴ مهر ۹۹، تعداد ۱۸ خودرو در این سایت حضور دارند.

همچنین تصاویر ماهواره‌ای که در ماه ژانویه گرفته شده نشان می‌دهد در این سایت حفاری صورت گرفته و یک جاده دسترسی جدید به این سایت ساخته شده است.

در عین حال، تصاویری که در ماه مارس گرفته شده نشان می‌دهد آثار حفاری و جاده‌ جدید پوشانده شده‌اند. در حال حاضر نیز آنچه در تصاویر ماهواره‌ای مشاهده می‌شود تعدادی گودال به جا مانده از این حفاری‌ها است.

موساد در سال ۲۰۱۸ طی عملیاتی حدود ۵۰ هزار فایل کامپیوتری و ۵۰ هزار سند هسته‌ای ایران را به سرقت برد که حاوی اطلاعات مربوط به پروژه عماد، برنامه علمی ساخت سلاح هسته‌ای، هستند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران پیگیری این پروژه را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده بود.

 رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در اولین روز از نشست فصلی شورای حکام با اشاره به خودداری جمهوری اسلامی از پاسخ به پرسش‌های آژانس، از این که جمهوری اسلامی در حال پنهان کردن مواد اتمی است، شدیدا ابراز نگرانی کرد.

گروسی گفت: «پس از چندین ماه، ایران توضیحات لازم درباره وجود ذرات هسته‌ای در هیچ کدام از سه مکانی که آژانس بازدید تکمیلی انجام داد، ارائه نکرده است.»

گروسی با ابراز نگرانی از اینکه ممکن است مذاکرات فنی میان آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد، بر ضرورت «الزام ایران برای شفاف‌سازی و حل بدون تاخیر این مسائل، با ارائه اطلاعات، مستندات و پاسخ‌ها به پرسش‌های آژانس» تاکید کرد.

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More