ترکی المالکی: موشک‌ها و پهپادهای مورد استفاده در حمله به عربستان سعودی، ساخت ایران است | ایران اینترنشنال

ترکی المالکی: موشک‌ها و پهپادهای مورد استفاده در حمله به عربستان سعودی، ساخت ایران است

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن، درباره حملات روز یک‌شنبه به بندر راس تنوره و ظهران، گفت: «موشک‌ها و پهپادهای شبه‌نظامیان حوثی که عربستان سعودی را هدف قرار می‌دهند، ساخت ایران هستند.»

المالکی درباره طریقه ارسال این سلاح‌ها برای شبه‌نظامیان حوثی، نیز گفت: «بندر حدیده شاهد قاچاق موشک‌های بالستیک توسط شبه نظامیان حوثی است».

سخنگوی ائتلاف عربی در مصاحبه با شبکه العربیه، همچنین حملات موشکی و پهپادی روز یک‌شنبه به یک مخزن نفتی در بندر راس تنوره و منطقه مسکونی کارکنان شرکت نفتی آرامکو در ظهران را «حمله تروریستی با هدف مختل کردن تامین انرژی جهان» خواند.

همزمان عربستان سعودی روز دوشنبه گفت که طی یک سال گذشته ۵۲۶ پهپاد و ۳۴۶ موشک بالستیک حوثی‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.

ترکی المالکی نیز با اشاره به شمار زیاد پهپادها و موشک‌هایی که حوثی‌ها به سوی عربستان شلیک کرده‌اند، گفت: «ما توانایی محافظت از تاسیسات اقتصادی عربستان سعودی را داریم»، و در جریان حملات روز یک‌شنبه نیز نیروهای مسلح عربستان سعودی موفق شدند پهپادهای انفجاری شبه‌نظامیان حوئی را نابود کنند.

حملات حوثی‌ها به این کشور پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا افزایش یافته است. بیل هگرتی، سناتور جمهوری‌خواه، پس از حملات روز یک‌شنبه به عربستان سعودی، در توییتی نوشت:‌ «یک حمله موشکی دیگر علیه عربستان سعودی با تمامی مشخصات حملات نیروهای تحت حمایت ایران.»

این سناتور جمهوری‌خواه تاکید کرد که «به نظر می‌رسد که اشتیاق رییس‌جمهور بایدن به رفع تحریم‌های ایران، ملاها را به افزایش حملاتشان علیه ما و متحدان‌مان، تهییج کرده است.»

پس از انتشار گزارش‌هایی از حملات موشکی و پهپادی به عربستان سعودی در روز یک‌شنبه ۱۷ اسفند ماه، سخنگوی حوثی‌های‌ یمن، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و گفت که «شبه‌نظامیان حوثی با ۱۴ پهپاد و هشت موشک بالستیک، مراکز نظامی و حساس در شهرهای دمام و جازان و تاسیسات نفتی آرامکو» را هدف قرار داده‌اند.

پس از وقوع این حملات عربستان سعودی تایید کرد که صبح و عصر یک‌شنبه مناطقی از شرق این کشور از جمله محوطه یک مخزن نفت در بندر راس تنوره و یک منطقه مسکونی کارکنان شرکت نفتی آرامکو در ظهران هدف حملات پهپادی و موشکی قرار گرفته است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز یک‌شنبه در واکنش به این حملات، اعلام کرد دولت جو بایدن از تشدید حملات به عربستان سعودی نگران است. او گفت عربستان سعودی با «تهدیدهای امنیتی جدی» از سوی شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران روبه‌رو است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز عصر دوشنبه هجدهم اسفند ماه در نشست خبری خود حوثی‌های یمن را مسئول حمله‌های اخیر به عربستان سعودی دانست و گفت این حمله‌ها «غیرقابل قبول و خطرناک هستند و غیرنظامیان را به خطر می‌اندازند.»

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More