ترامپ و الکاظمی خواستار «همکاری‌ امنیتی بلندمدت» میان آمریکا و عراق شدند | ایران اینترنشنال

ترامپ و الکاظمی خواستار «همکاری‌ امنیتی بلندمدت» میان آمریکا و عراق شدند

 

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، با اشاره به قرار گرفتن پایه‌های همکاری راهبردی دو کشور بر «تمایل متقابل درباره امنیت و پیشرفت»، خواستار یک «همکاری امنیتی بلندمدت» شدند.

در بیانیه مشترک ترامپ و الکاظمی که به واشینگتن سفر کرده بود، آمده است: «با همکاری یکدیگر، ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا علیه داعش و همچنین نیروهای امنیتی عراق، خلافت داعش را از بین بردند.»

رهبران دو کشور تاکید کردند به «همکاری و هماهنگی تنگاتنگ» با یکدیگر ادامه خواهند داد، به‌گونه‌ای که دیگر «داعش ناتوان از تهدید علیه عراق و دیگر کشورها باشد».

همچنین در بیانیه مشترک ترامپ و الکاظمی آمده است: «بار دیگر علاقه خود را به یک همکاری امنیتی بلندمدت، برای تقویت ظرفیت امنیتی عراق و مقابله با تهدیدات علیه منافع مشترکمان، اعلام می‌کنیم.»

رهبران آمریکا و عراق این همکاری‌ امنیتی را موجب تقویت پایه‌ تلاش‌های دو کشور برای گسترش همکاری‌های مشترک اقتصادی، بشردوستانه، سیاسی و فرهنگی دانستند.

آنان در پایان بیانیه مشترک خود آوردند که شیوع ویروس کرونا، بار دیگر بر اهمیت همکاری برای ساختن «یک عراق پیشرفته و باثبات» را نشان می‌دهد؛ عراقی که «فرصت‌های شغلی و خدمات را به مردم ارائه کند و نقشی ثبات‌بخش برای خاورمیانه داشته باشد».

این بیانیه مشترک در حالی است که پیشتر پارلمان عراق خواستار خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق شده است.

ترامپ در حضور الکاظمی به خبرنگاران گفته بود که نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد. او اما از ارائه تاریخ خاصی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق خودداری کرد.

با این حال، نخست‌وزیر عراق به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که رییس‌جمهوری آمریکا به او اعلام کرده است نیروهای این کشور در مدت سه سال از عراق خارج می‌شوند.

ترامپ گفته بود که حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای «کمک به مردم این کشور» در زمینه مقابله با تهدیدات، از جمله اقدامات ایران است.

در حالی که شرکت‌های آمریکایی قصد دارند در حوزه‌های مختلف از جمله اکتشافات نفتی متعددی در عراق حاضر شوند، رهبران آمریکا و عراق از اقدامات ناامن کننده گروه‌های شبه‌نظامی شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران در عراق نگرانند.

سال گذشته قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس و ابومهدی المهندس، یکی از فرماندهان ارشد حشد شعبی، در حمله پهپادی آمریکا در عراق کشته شدند و به‌تازگی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در جریان سفر الکاظمی به تهران، آمریکا را به گرفتن «انتقام» کشته شدن سلیمانی تهدید کرد.

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More