ترامپ دستور خروج آمریکا از برجام را صادر کرد | ایران اینترنشنال

ترامپ دستور خروج آمریکا از برجام را صادر کرد

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دستور خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را صادر کرد و  فرمان اجرایی برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد.

ترامپ شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه طی پیامی تصویری در کاخ سفید اعلام کرد که دیگر آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران پایبند نخواهد بود.

چندی پیش رییس جمهور آمریکا تهدید کرده بود که اگر تغییر اساسی در مفاد توافق هسته‌ای با ایران صورت نگیرد از این توافق خارج خواهد شد.

ترامپ در پیام خود گفت که هدف از  توافق هسته‌ای،  جلوگیری از دست‌یابی حکومت جمهوری اسلامی  به سلاح هسته‌ای بوده است. اما در واقع این توافق به حکومت جمهوری اسلامی ایران، وقت داد تا راحت‌‌تر به کار خود ادامه دهد.

ترامپ ضمن تاکید بر اینکه «ایران به گروه‌های تروریستی و گروه حزب‌الله کمک می‌کند»، اضافه کرد: توافق قرار بود وضعیت را بهتر کند اما نشد.

وی خاطر نشان کرد : « توافق هسته‌ای به ایران فرصت داد تا ایران بتواند فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش دهد».

او با اشاره به اسناد جمع‌آوری شده توسط اسراییل در مورد فعالیت هسته‌ای ایران گفت: «امروز فهمیدم که وعده‌های ایران دروغ بود و نتوانست آرامش را به ارمغان بیاورد».

رییس جمهور آمریکا افزود: «توافق هسته‌ای  نتوانست جلوی فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را بگیرد».

 

توافق باید از بین رود یا دوباره نوشته شود

او گفت:‌ «باتوجه به تمام شواهدی که داریم اعلام می کنم که این توافق یا باید از بین رود یا باید فکری برای بازنویسی دوباره آن انجام شود».

رییس جمهور آمریکا افزود: «احساس خطر داریم که جمهوری اسلامی ایران نتواند ساخت سلاح اتمی را به پیش ببرد».

 

تحریم‌های سخت را باز می‌گردانیم

او با تاکید بر اینکه سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی به سرعت بازخواهد گشت، اضافه کرد: «تحریم‌های اقتصادی به دلیل جلوگیری از دستیابی ایران  به سلاح هسته‌ای انجام شد  و نمی‌خواهیم که جمهوری اسلامی ایران خطرناک‌ترین سلاح را داشته باشد».

رییس جمهور آمریکا با تاکید بر اینکه «وعده‌های خود را عملی می‌کنم»، اضافه کرد: «تلاش خواهیم کرد تا خطر سلاح هسته‌ای ایران را به کمترین شکل ممکن برسانیم و نگذاریم که  حکومت جمهوری اسلامی ایران به اعمال تروریستی  خود ادامه دهد و به گروه‌های تروریستی کمک برساند».

 

 

گفت ‌وگو با نگار مرتضوی درباره خروج ترامپ از توافق هسته ای
گزارشی از هارون نجفی زاده درباره خروج آمریکا از برجام
واکنش ها در رسانه های اجتماعی به تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای
تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More