در آستانه هجدهمین روز تعطیلی بخش‌هایی از دولت

ترامپ در نطق تلویزیونی: بحران امنیتی در مرزهای آمریکا در حال گسترش است

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده‌، در یک نطق تلویزیونی گفت که بحران امنیتی در مرزهای آمریکا در حال گسترش است. او بار دیگر خواهان تصویب ۵/۷ میلیارد دلار اعتبار برای ساخت دیوار مرزی مکزیک شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ در نطق سه‌شنبه‌ ۱۸ دی (۹ژانویه) به وقت محلی در واشنگتن، هر چند تاکید کرد که بحران امنیتی و انسانی در مرزهای آمریکا تشدید شده‌ است؛ اما بر خلاف برخی از پیش‌بینی‌ها، اشاره‌ای به لزوم اعلام یک وضعیت فوق‌العاده نکرد.

ترامپ جمعه گذشته ۱۵ دی‌، پس از جلسه بی‌نتیجه با رهبران دموکرات‌ها، تهدید کرده بود که اگر بودجه لازم برای ساخت دیوار مرزی مکزیک تصویب نشود؛ اعلام وضعیت فوق‌العاده خواهد کرد. او ورود پناهجویان و مهاجران غیرقانونی از مرزهای جنوبی را یک بحران امنیتی معرفی کرده است که می‌تواند موجب اعلام وضعیت فوق‌العاده شود.

قرار است که روز پنجشنبه ۲۰ دی، او از مرزهای جنوبی و نیروهای مرزبانی ایالات متحده دیدار کند. روشن نیست که آیا او در این دیدار، بار دیگر اشاره‌ای به وضعیت فوق‌العاده خواهد کرد یا نه.

در آستانه سومین هفته از تعطیلی بخش‌هایی از دولت در آمریکا، بر اساس یک نظر‌سنجی‌که نتایج آن روز سه‌شنبه ۱۸ دی منتشر شد؛ شمار آمریکایی‌هایی که رییس جمهوری این کشور را به خاطر تعطیل شده بخش‌هایی از دولت مقصر می‌دانند روی به افزایش است.

علاوه بر مخالفت جدی سیاستمداران دموکرات‌، حتی در میان جمهوری‌خواهان نیز شمار مخالفان ساخت دیوار، به ویژه با استفاده از سایر ردیف‌بودجه‌های دولتی، افزایش یافته است.

مک تورنبری، سناتور جمهوری‌خواه و رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که او با استفاده از بودجه‌های نظامی برای ساخت دیوار در مرز مکزیک مخالف است. ترامپ در موضع‌گیری‌های خود سعی کرده است مسئله ساخت دیوار را حتی‌الامکان به دل‌نگرانی‌های امنیتی پیوند بزند.

ترامپ در جریان کارزارهای انتخاباتی خود بارها گفته بود که هزینه ساخت دیوار را مکزیکی‌ها خواهند داد. او گفته است که برای جلوگیری از ورود پناهجویان و مهاجران غیرقانونی و نیز کنترل مواد مخدر، ساخت این دیوار لازم است.

تخمین زده می‌شود که پروژه ساخت دیوار در مرز مکزیک در مجموع ۲۳ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

تازه چه خبر؟
۳۳ دقیقه ۳۳ ثانیه پیش
کمپین فعالین بلوچ از مفقد شدن «حبیب الله سربازی» بنیانگذار این کمپین در محل سکونتش در ترکیه خبر داد. این کمپین در اطلاعیه ای اعلام کرد که «از شب...بیشتر بخوانید
۵۷ دقیقه ۱۶ ثانیه پیش
معاون برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری باغملک از «آتش سوزی عمدی» در اراضی کشاورزی قلعه تل خبرد داد و گفت که در این آتش سوزی حدود ۱۵۰ هکتار از اراضی این...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۵ دقیقه پیش
دادستان بوشهر از شناسایی و بازداشت ۲ متهم به «کودک آزاری» در بوشهر و پلمب کارواش آنها خبر داد. علی حسن پور با اعلام این خبر در مورد جزئیات این حادثه...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۳ دقیقه پیش
مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت که در برخی شهرستان‌های این استان، تراکم دانش‌آموزان چنان افزایش یافته که «دیگر حتی جای نفس کشیدن در مدارس نیست.»...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۲۵ دقیقه پیش
مرتضی صفاری نطنزی، نماینده نطنز، بادرود و قمصر در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی درگذشت. صفاری نطنزی به سبب ابتلا به بیماری سرطان پانکراس در بیمارستانی...بیشتر بخوانید